SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Tevfik Keneş vefat etti

Bu biyografi 24 Ocak 2022 - 12:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tevfik Keneş Aşık Kutub-i Vefat etti.

Sivas’ın değerleri arasında yer alan sanatçı şair Tevfik Keneş vefat etti.

Tevfik Keneş’in cenazesi bugün Öğle namazı sonrası saat 14:30’da Ay Yıldız Camide kılınacak cenaze namazının ardından sevenleri tarafından toprağa defin edilecek.

1960 yılında bir okul konserinde türkü söyleyerek başladığı sanat yaşamına geçmişten bugüne birçok eser sığdıran Sivas’ın yetiştirdiği Kültür Bakanlığı ‘Halk Şairi’ unvanına sahip olan sanatçı ve şairimiz, Tevfik Keneş Hakkin Rahmetine kavuşmuştur.

1951 Sivas Merkez Çavuşbaşı yeni ismiyle Yüceyurt Mahallesi doğumlu olan şairimiz 1960 yılında bir okul konserinde türkü söyleyerek başladığı sanat yaşamına Sivas Kale Gazinosu, Tokat, Konya, Ankara, Malatya gibi şehirlerdeki gazino çalışmalarını sığdırmıştır.

Sivas Valiliğinin ve Kültür Müdürlüğünün araştırma ekibiyle 525 köyü birebir gezerek o bölgeye ait türküleri, halayları, hikâyeleri kayıt altına almıştır. Bu çalışmalarıyla halk kültürüne daha yakınlaşan şair, şiirlerinde daha geniş yelpazede halk ağzını kullanmasını buna dayandırmaktadır.

Keneş, İlk kaset çalışmasını Konya’da, ikinci kaset çalışmasını ise memleketi Sivas’ta gerçekleştirmiştir.

Kültür Bakanlığı ‘Halk Şairi’ unvanına sahip olan şairimiz, Türkiye MESAM ve Sivas SİFAHOD Âşıklar ve Fasıl Heyeti üyesi olan Tevfik Keneş 24 Ocak 2022 yılında vefat etmiştir.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA