SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Eczane güvendir”

Bu biyografi 10 Mayıs 2021 - 21:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan eren, “Bu yıl, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun da temasından yola çıkarak, pandemi döneminde daha da iyi anladığımız bir konuya vurgu yaptık ve temamızı ‘Sağlığınız için eczacınıza güvenin. Eczane güvendir’ olarak belirledik.” dedi.

  1. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren; 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Başkan Eren, Vefat eden eczacılar ve sağlık çalışanları için elbiselerine siyah kurdele takarak tüm Türkiye’de aynı anda saat 12:00’de tüm eczanelerde aynı ayda saygı duruşu gerçekleştirerek basın açıklaması yaptı.

Başkan Eren, yaptığı açıklamada, “Biz eczacılar, 14 Mayıs’ı her sene belirli temalar çerçevesinde, Birliğimiz ve tüm Eczacı Odalarımızla birlikte hafta olarak kutluyoruz. Bu yıl, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun da temasından yola çıkarak, pandemi döneminde daha da iyi anladığımız bir konuya vurgu yaptık ve temamızı ‘Sağlığınız için eczacınıza güvenin. Eczane güvendir’ olarak belirledik. Bir yılı aşkın süredir dünyayı saran pandemi nedeniyle kaybedilen 415 sağlık çalışanının 50’sinin eczacı, 19’unun ise eczane teknisyenleri olduğunu belirtmek isterim. Bunlar bizler için birer sayı değil; hepsi birer can, meslektaş, arkadaş, kardeş, anne, baba, evlat… Hepsini saygıyla anıyoruz” dedi.

Bizler eczacılar olarak bu sancılı süreçte ilk günden itibaren önemli roller üstlendik diye sözlerini sürdüren Eren, “Pandemi süresince kesintisiz olarak temel ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmetlerini vermeye devam ettik. Hastalarımızın ilaçlara ve kişisel koruyucu ekipmanlara erişebilmesini sağladık. Topluma bilimsel kanıta dayalı tavsiyeler verdik. El dezenfektanları ürettik, ücretsiz maske ve ücretsiz grip aşısı dağıttık. Kronik hastalarımızın ilaçlarını temin ettik ve izlemlerine katıldık. Öte yandan farkındalık kampanyaları yürüttük, bilgi kirliliği ile mücadele ettik. Pandeminin ilk gününden itibaren tüm sağlık çalışanları olarak sağlık sistemini ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Eczacılık tarihinin insanlık tarihinden ayrılamayacağını söylemek isterim. Bizler, Anadolu’nun yetiştirdiği Lokman Hekim’in, Dioscorides’in, Galen’in, Hipokrat’ın ayak izlerini takip ediyoruz. Kadim bir mesleğin mensupları, halk sağlığının savunucularıyız.  Zor günlerden geçiyoruz. Dileriz bir an evvel geçer bu günler. Sağlıklı günler hayaliyle ve umutla tüm eczacı meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyor ve hastalarımıza sesleniyoruz: Sağlığınız için hekiminize, eczacınıza, sağlık çalışanlarına güvenin, başka kimseye değil. Sağlığa ilişkin tüm ürünlerinizi de sadece eczaneden alın. Unutmayın, eczane güvendir.” Şeklinde konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA