SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Kangal Köpeklerinin Modern Tesisi Haziran Ayında Açılacak

Bu biyografi 20 Nisan 2021 - 5:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kangallar için Merakümde yapılan Modern Tesis Haziran Ayında Açılacak

Dünya’nın En Güçlü Köpekleri Arasında Gösterilen Kangallar için yapılan Modern Tesis Haziran Ayında Merakümde Açılacak.

Sivas Valisi Salih Ayhan, dünyaca ünlü Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak, korumak ve takibini kurumsal olarak yapmak amacıyla Meraküm Tepesi’nde hayata geçirilen Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi inşaat çalışmalarını inceleyerek, gelinen son durum hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, ‘Cazibe Destekleme Programı’ kapsamında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)’nın desteklediği projede sona gelindi. Mülkiyeti Sivas İl Özel İdaresine ait olan bölgedeki proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışmaları yer alacak.

Kangal İlçemiz, Kangal Köpeği Üretim Merkezi Olacak

Üretim merkezini ziyaret ederek gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Ayhan, 160 bin metrekare alan içerisindeki bölgenin havaalanına ve şehre yakınlığının avantaj olduğunu belirtti. İlimize hızlı trenin de gelmesi ile birlikte en çok ziyaret edilecek alanlardan birinin hizmete gireceğini söyleyen Vali Ayhan, “Çok boyutlu bir projeyi ilimize kazandırıyoruz. Diğer bir tesisi de entegre şekilde Kangal ilçesinde yürütmekteyiz. Kangal ilçemiz üretim merkezi olacak. Uzantısını da Meraküm’de senkronize ederek hayata geçiriyoruz. Her Kangal köpeğinin kaydı ve kimliği ile takibi yapılacak. Neslin korunması, doğru ellerde ve bilimsel yöntemlerle aktarılması ve tanıtılmasını amaçlıyoruz. Kangal ilçemiz üretim merkezi, burası da daha çok turizm amaçlı kullanılacak dedi.” dedi.

Haziran Ayında Meraküm Tesisi Açılacak

Bölgenin soğuk ve Kangallar için uygun bir coğrafyaya sahip olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Burası Sivas’ımızın önemli marka değeri, vizyon projelerinden olan, ilimize de değer katacak projelerimizden bir tanesidir. Haziran ayında inşallah açılışını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

İnceleme gezisine Vali Salih Ayhan’ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü İsmail Güner, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun, ORAN İl Koordinatörü Yunus Emre Şeker ve teknik personel yer aldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA