SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Esnafların Kredi Borçları Ertelendi

Bu biyografi 06 Şubat 2021 - 9:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Esnafların Kredi Borçları Ertelendi

Esnaf Ve Sanatkarlara Müjde; Kredi Borçları Ertelendi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının ertelenmesi kararının 3. Şubat 2021 tarihli 3489 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, 31 Aralık tarihi öncesinde kullanılan düşük faizli kredi borçlarının erteleneceğini söyledi.

Sesob Başkanı Köksal,  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından esnaflarımıza müjdelenen kredi borçları ertelemesinin Resmi Gazetede yayınlandığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Pandemi nedeniyle zarar gören esnaflarımız kredi çekerek giderlerini karşılamaya çalışmaktadır. Salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle esnaflarımız kredilerini zamanında ödemekte zorlanmaktadır. Bu nedenle esnaf ve sanatkarların Halkbankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesi için Cumhurbaşkanlığının konu ile ilgili kararı Resmi Gazetede yayınlandı.

Buna göre karar kapsamında esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri bozulan veya işletmesi zarar gören ve kredi çekenler 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesinde kullandıkları  düşük faizli kredilerden doğan borçlarından  vadesinde/hesap devresinde tahsil edilmeyip henüz tasviye olunacak alacak kapsamına alınmayanlar ile 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup , bu karar yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler başvuru şartı aranmaksızın  vadesinde/taksit vadesinde / hesap devresiyesinde  ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek  vade tarihinden /taksit vadesinden/hesap devriyesinden itibarken kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle ertelenecek” dedi

ESNAFTAN İSTİHDAM İÇİN TAAHHÜTNAME ALINACAK

Sivas Esob Başkanı Köksal, karar kapsamında kredisi ertelenen  esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacağını, çalışan sayısında eksilme tespit edilmesi halinde esnaf ve sanatkarın erteleme kapsamında çıkarılacağını dile getirdi.

Sesob Başkanı Köksal, erteleme süresince hesaplanan gelir kayıplarının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenmeye devam edileceğini de kaydederek, “Karar kapsamında borçları ertelenmiş esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde düşük faizli kredi kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında Banka tarafından erteleme süresince düşük faizli kredi açılabilecektir. Kararın yayınlandığı tarihten itibaren ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi de başlatılmayacaktır” diye konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA