SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Soyadını Verdiği Teoremler ACS Dergisinde Yayınlandı

Bu biyografi 09 Aralık 2020 - 11:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Soyadını Verdiği Teoremler ACS Dergisinde Yayınlandı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya’nın yürütücülerinden olduğu, Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Karakuş’un da katkı sunduğu çalışma neticesinde yeni teoremler geliştirildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Almanya Institut für Theoretische Chemie Universität Stuttgart iş birliğiyle yürütülen ve yaklaşık bir yıldır devam eden, yürütücülüğünü Doç. Dr. Savaş Kaya ve Stuttgart Teorik Kimya Enstitüsü’nden ünlü teorik kimyacı Prof. Laszlo von Szentpaly’nin yaptığı çalışmalar sonucunda yeni denklemler, teoremler ve kimyasal reaktivite yaklaşımları ortaya konuldu.

Yapılan çalışmalarda hesaplamalı kimya programlarının kullanımını gerektiren kısımlarda Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Karakuş da katkı sundu.

Çalışmalara ilişkin ilk yayın kimya alanının en prestijli grubu olan American Chemical Society’nin Journal of Physical Chemistry dergisinde yayımlandı.

Doç. Dr. Kaya kendi soyadını verdiği teoremlerle ilgili açıklamalarda bulunurken, “Geçmişte ortaya konulan ve kusursuzmuş gibi aktarılan bazı elektronik yapı prensiplerinin eksikliklerini bulduk. Kimyasal reaktivite analizi için yeni teoremler geliştirdik. 2021 yılında bu teoremler ve uygulamalarıyla ilgili pek çok makale yazmayı planlıyoruz.” dedi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA