SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Burs ve destekler meslek liselerine ilgiyi daha da artırdı”

Bu biyografi 30 Kasım 2020 - 10:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Burs ve destekler meslek liselerine ilgiyi daha da artırdı”

Başkan Hakan Demirgil, Sivas Hizmet Vakfı’nın, meslek lisesi öğrencilerine vermiş olduğu burslardan dolayı teşekkür etti.

Sivas Hizmet Vakfı’nın, meslek lisesi öğrencilerini burs kapsamına alması, esnafı sevindirdi.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil bursun öğrencilerin meslek liselerine olan ilgisini artıracağını söyledi.

““Türk sanayii, AB ile uyumu çerçevesinde, verimlilik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda. Bunun da en önemli koşulu vasıflı işgücüne sahip olmak. Mesleki ve teknik eğitim bize ihtiyacımız olan bu vasıflı işgücünü oluşturmak için fırsat sunuyor” emeği geçenleri kutlayan Başkan Hakan Demirgil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AB ile bütünleşme sürecinde, genç nüfusumuzun mesleki ve teknik donanımlara sahip olması, ekonomimizin gerçekleştirmesi gereken altyapısal dönüşüm açısından çok önemli. Oysa şu anda, mevcut sanayimizin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bile vasıflı işgücüne sahip değiliz. Hem meslek liselerinde eğitim kalitesi yetersiz hem de gençler bu okulları yeterince prestijli görmüyor. Bu yüzden Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası olarak ‘Meslek Liseleri Memleket Meselesi’ diyerek mesleki-teknik eğitimin öneminin toplumun her kesimi tarafından fark edilmesi ve bu alanda gereken iyileştirmelere önayak olmak için Sivas Hizmet Vakfı’nın, meslek lisesi öğrencilerini burs kapsamına alması meslek liselerinin itibarını güçlendirerek nitelikli işgücü oluşturulmasına katkı sağlamasını çok kıymetli ve değerli buluyor aynı zamanda takdirle karşılıyoruz.

Öğrencilerimizin kendilerine güvenlerini ve inançlarını kazanmalarını sağlamak için öncelikle tüm toplumun meslek liselerine bakışının değişmesinin ve eğitim ile istihdam arasında makro düzeyde sistematik bir ilişki kurulmasının gerektiğinin farkındayız.Oda olarak gerekli arge çalışmalarımızla bunu sağlamaya çalışıyoruz. Umuyoruz ki sahadaki deneyimlerimiz ve elde ettiğimiz sonuçlar bu amaçlara ulaşmamıza hizmet edecek ve bir memleket meselesini hep birlikte çözebileceğiz.

Sanayiyi geleceğe taşıyacak gençleri yetiştirmek için atılan bu anlamlı adımda katkısı olan Başta Sivas Valimiz Salih Ayhan olmak üzere taşın altına elini koyanları yürekten kutluyoruz” “

Başkan Hakan Demirgil, hayır sahibi vatandaşlarımızın katkısıyla oluşan bursların öğrencilere bir nebze de olsa katkısı sağlayacağını söyledi.

Burstan, Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan öğrencilerden yararlanacak.

Okul müdürlüklerince belirlenen 300 öğrenci, bu öğretim dönemi boyunca (6 (altı ay) süre ile) Sivas Hizmet Vakfı tarafından aylık 100 (Yüz) TL olarak karşılıksız burs verilecek.

Başkan Hakan Demirgil açıklamasında  olanakları kısıtlı başarılı ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektörüne eleman yetiştiren Meslek Liseleri’ne girmelerinin desteklenmesini de istedi.

“Staj olanağının sağlanması, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirilmesi de teşvik edilmeli” dedi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA