SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Sivas’ta yapıldı, Ankara’da sergilenecek

Bu biyografi 13 Kasım 2020 - 16:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta yapıldı, Ankara’da sergilenecek

Nuri Demirağ’ın ölüm yıl dönümünde 1936 yılında ürettiği ikinci yerli Türk savaş uçağı Nu D.36 eğitim ve avcı uçağının maketi Ankara’da sergilenmek üzere yola çıktı.

1936 yılında Nuri Demirağ tarafından üretilen ve ikinci yerli Türk savaş uçağı olan Nu D.36 Eğitim ve Avcı Uçağının maketi Ankara Polatlı Sakarya meydan muharebesi tarihi milli parkının müzesinde sergilenmek üzere gönderildi.

Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren ve özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılan kişi olma özelliğini taşıyan Nuri Demirağ 1936 yılında ürettiği ve ikinci yerli Türk savaş uçağı olarak bilinen Nu D.36 Eğitim ve Avcı Uçağının maketi Ankara Polatlı Sakarya meydan muharebesi tarihi milli parkının müzesinde sergilenmek üzere Sivas’tan yola çıktı.

Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal işler müdürlüğüne bağlı İhramcızade Kültür ve sanat merkezinde model uçak öğreticisi Nuh Özçelik tarafından yapılan Türkiye’nin ilk Milli, eğitim ve keşif uçağı (Nu-D-36) Ankara Polatlı Sakarya meydan muharebesi tarihi milli parkının müzesinde sergilenmek üzere gönderildi.

Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olan ve Türkiye’nin 10 bin km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadı verilmiş işadamıdır. Nuri Demirağ Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına girmiş ve hayırseverliği ile tanınmıştır.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA