SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Son Gün Cuma

Bu biyografi 24 Eylül 2020 - 22:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Usta ve kalfalara meslek lisesi diplomasının yolunun açılması ile birlikte Demirgil, son başvuru gününün Cuma günü olduğunu hatırlattı.

Usta Ve Kalfalara Lise Diploması İçin Son Gün Cuma

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yayınladığı yönerge göre; Ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile ‘meslek lisesi diploması’ sahibi olabilecek.

Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi.

Bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, esnafın yüzünü güldüren bu karar için Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti.

Başkan Hakan Demirgil, “Mesleki ve Teknik Eğitim mezunu olacak usta ve kalfaların eğitimi yarıda kalan, okuyamamış, okulunu bitirememiş ne kadar kalfamız, ustamız varsa hepsini meslek lisesi mezunu yapmak için bakanlık tarafından özel hazırlanmış bir program.” dedi.

Esnafa programa katılmaya davet eden Başkan Hakan Demirgil, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah liseyi bitirmeyen ustamız kalmayacak. Ustalık belgesi olan herkes bu programdan faydalanacak. Kalfalık belgesi olan herkes buna başvuracak. Ve sonuçta mesleki ve teknik eğitimin kalitesini birkaç basamak yukarıya taşımış olacağız bu program sayesinde.”

SON GÜN CUMA

Ustalık ve kalfalık belgesi olup lise diploması almak isteyenler 25 Eylül 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar çıraklık eğitime başvuracak. Başvuru için ortaokul diploması, ustalık belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet resim yeterli olacak.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA