SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Sevgili Sivaslılar; Lütfen kurallara uyalım.

Sevgili Sivaslılar; Lütfen kurallara uyalım.
Bu haber 29 Nisan 2020 - 12:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararlara vatandaşların uymaları istendi.

Sizlerin ve ailenizin sağlıklı, mutlu, huzurlu bir şekilde Ramazan ayını geçirmesi için İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan bu kararlara uymanız çok önemli. Hep birlikte, Ramazan Bayramını sevdiklerimizle el ele kol kola idrak edebilmemiz, salgını ülkemizde bitirebilmemiz için;

Lütfen kurallara uyalım.

1- Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir.

Bağ, bahçe, yazlık, villa, çiftlik evi ve benzeri meskenler ile mesire alanlarında ailelerin veya kişilerin toplanarak iftar yapmaları, grup halinde bulunmaları yasaklanmıştır.

2- Gün boyunca ve iftar sonrasında, İstasyon ve Atatürk Caddesi başta olmak üzere, gezinti veya sohbet amacıyla toplu bulunmalara müsade edilmeyecek olup, sosyal mesafe ve sosyal izolasyona engel teşkil eden cadde/sokak/bulvar/meydan/park gibi alanlar, gerektiğinde taşıt ve/veya yaya trafiğine kapatılacaktır.

Park ve mesire yerlerine ilişkin önceki kurul kararları geçerliliğini devam ettirmektedir.

3- Pastaneler ve bu sektörde yer alan diğer üreticiler tarafından “Külahta Açık Dondurma” satılması yasaklanmıştır.

Satışlar, ambalajında/kutusunda kapalı paketler halinde yapılabilecektir.

4- İftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla; fırınlar (süpermarketler içerisindeki fırınlar ile pide ve pastacılar da dahil olmak üzere) pide ve ekmek ve özel siparişlerin (etli, yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) üretimini iftardan 2 saat önce sonlandırılacak olup, üretimi yapılmış unlu mamüllerin satışına devam edilebilecektir.

İftar sonrasında fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.

5- Cadde, sokak ve meydanlarda seyyar satıcılar tarafından ocak, tezgah vb. kurularak kokoreç, döner, kebap, mısır gibi gıda maddeleri ile her türlü malzemenin hijyen ve “Sosyal Mesafe Kurallarına” uygunluğu belediye ekiplerince takip edilecek, kurallara uymayan satıcılara gerekli cezai işlemler derhal uygulanacaktır.

6- Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret etmek, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için Ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişleri tek tek vatandaşlar/haneler den talep etmeleri yasaklanmıştır.

Bahşişlere ilişkin yöntem daha sonra Belediye ile iş birliği içerisinde belirlenecektir.

7- Ramazan süresince ziyaretlerin arttığı türbelerde, sorumlu kurumlar tarafından “Sosyal Mesafe/Kapasite Kuralına” uygun şekilde gerekli tedbirler alınacak, kısıtlamalar getirilecektir.

Belediyemiz tarafından mezarlıklarda da, toplu halde bulunulmasına müsaade edilmemesi amacıyla, yaya ve taşıt giriş/çıkışları ayrı ayrı noktalardan yapılacak, mezarlık ziyaretlerine gelenlerin ateş ölçümü ile maske kullanımı konusunda gerekli tedbirler uygulanacaktır.

8- Ramazan ayı süresince vatandaşlarımızın taze meyve/sebze ihtiyacının karşılandığı HAL başta olmak üzere, diğer gıda maddelerinin (tatlı, iftariyelik vb.) satıldığı iş yerleri ile market ve pazar yerlerinin önceki Hıfzıssıhha Kurul Kararları’na istinaden getirilen yasaklama, kısıtlama ve sınırlamalara yönelik denetimleri Belediye tarafından artırılarak devam edilecektir.

9- Toplu taşıma hizmetlerinde yaşanabilecek yoğunluğu karşılamak amacıyla, iftardan üç saat önce gerektiğinde Sosyal Mesafe ve Kapasite Kurallarına uygun olacak şekilde toplu taşıma sefer sayıları arttırılacaktır.

10- Ramazan ayını fırsat bilerek “Fahiş Fiyat” uygulandığına dair ihbarlar ciddiyetle ele alınacak, başta Belediye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ticaret İl Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurum ve meslek kuruluşlarınca, ihbara konu olan iş yerleri denetlenecek, tespitlerin yapılması halinde adli ve idari işlemler derhal uygulanacaktır.

11- İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde, her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;

1. Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 3.150 TL para cezası uygulanacaktır.

2. Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 TL para cezası uygulanacaktır.

3. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun ‘‘Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma’’ başlıklı 195. Maddesi gereğince ‘‘2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’’

4. Türk Ceza Kanunu’nun ‘‘Fiyatları Etkileme’’ başlıklı 237. Maddesi gereğince ‘‘3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’’ hükümleri  gereğince, sorumlular hakkında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER derhal uygulanacak, yapılan tüm ikazlara rağmen kararda belirtilen şekilde müşteri kabul etmediğinden bahisle iki ve daha fazla ceza işlemi uygulanan işyerlerine, bu kez cezayla birlikte, Belediye Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca; işyerlerinin 1-30 GÜN ARASINDA GEÇİCİ OLARAK FAALİYETİNİN DURDURULMASI veya SÜREKLİ KAPATILMASI cezaları uygulanacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA