SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Çiftçimize Yakışır Bir Hayvan Pazarı İstiyoruz”

Bu biyografi 06 Temmuz 2022 - 21:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Çetindağ, “En kısa zamanda hayvan pazarını faaliyete geçirerek tüm çiftçimize, besicimize yakışır bir şekilde banyosunun olduğu, içme sularının temiz olduğu, üreticilerin hayvanlarına yemlerini rahat verecekleri bir hayvan pazarını bekliyoruz.” dedi.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Cumartesi günü idrak edilmeye başlanacak olan Kurban Bayramı öncesi havaalanı yolu üzerinde kurulan canlı hayvan pazarını ziyaret etti.

Besicilerin sorun ve taleplerini dinleyen Çetindağ; pazardaki satışlar ve hareketlilik hakkında bilgi aldı. Vatandaşlarla da sohbet eden Çetindağ; herkesin Kurban Bayramını tebrik etti.

Çetindağ; kurban pazarında ziyaretleri esnasında alıcı ve satıcı arasında yaşanan pazarlığa da ortak oldu. Alıcı ile satıcı arasında orta yolu bulan Çetindağ; pazarlığın sünnet olduğunu ifade ederek “Bizim için mutluluktu. İnşallah hem tüketicimiz hem de üreticimiz memnun oldu” değerlendirmesinde bulundu.

BESİCİLERİMİZİN SIKINTILARINI DİNLEDİK

İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çetindağ; “Önümüzdeki cumartesi; bütün İslam âleminin Kurban Bayramı. Müslümanlar kurbanlarını kesecekler. Bugün de biz hayvan pazarını gezdik. Hem çiftçilerimiz hem besicilerimizle görüştük; eksiklerini, sıkıntılarını dinledik. Neler yapılabileceği konusunda araştırmalar yaptık” dedi.

Kurbanlık fiyatlarına ilişkin konuşan Çetindağ; “Hayvanların çok pahalı olduğu söyleniyor ama kurbanlıklar çok da pahalı değil. Geçen sene 3 bin, 3 bin 500 lira idi paylar. Bu sene 4 binden 6 bin 500 liraya kadar kurban payları var. Çok da afaki rakamlar değil. Çünkü biliyorsunuz sofralarımıza o güzel etler kolaylıkla gelmiyor” dedi.

BESİCİLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Bayrama kısa süre kaldığının altını çizen Çetindağ; kurbanlık alacak kişilere acele etmeleri  konusunda çağrıda bulundu.

Başkan Çetindağ; “Kurban Bayramına kısa süre kaldı. Şu an satışlar pek de yok. Vatandaşlarımız bir an önce hayvan pazarına gidip zamanında ve kaliteli hayvanlarını alsınlar. Her ne kadar girdilerimiz aşırı derecede pahalı olsa da biz üretmeye devam edeceğiz, besicilerimiz üretmeye devam edecek. Biliyorsunuz pandemiden sonra tarımın ne kadar önemli olduğunu tüm dünya gördü. Bu insanlara hep beraber sahip çıkalım ki biz ülkemizi dışarıya kesinlikle muhtaç etmeyelim. Bizim çiftçimizin, besicimizin altyapısı sağlam olduğu müddetçe Türkiye’yi kimseye muhtaç etmeyecek şekilde bu hayvanlarımızı yetiştirmeye devam edecek” diye konuştu.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR 2 BİN 500 LİRADAN BAŞLIYOR

Sivas’ta bu yıl küçükbaş hayvanların fiyatının 2 bin 500 lira 4 bin 500 lira arasında değiştiğini kaydeden Çetindağ; “Tüketicilerimiz, pay sahiplerimiz şuna emin olsunlar ki hayvanlarımız kaliteli. Gönül rahatlığıyla Sivaslı çiftçilerden hayvanlarını alabilirler ama zamanında alsınlar. Sıkışıklığa meydan vermeden güzel bir şekilde kurbanlarını kessinler. Sivas’ımız tarım ve hayvancılık şehri. İnşallah önümüzdeki yıl da hayvan pazarı başka yere taşınacak. Belediyeden Sivas çiftçisine yakışır bir hayvan pazarının olmasını istiyoruz. Madem ‘Tarım ve hayvancılık şehriyiz’ diyoruz; altyapısının hazır olduğu bir hayvan pazarı istiyoruz. Sivas’ın ekonomisi şu anda burada dönüyor. Baktığınız zaman bu hayvan pazarı Sivas’ın ekonomisini canlandırıyor, esnafını canlandırıyor. Onun için belediyemize de bir çağrı yapıyorum. En kısa zamanda hayvan pazarını faaliyete geçirerek tüm çiftçimize, besicimize yakışır bir şekilde banyosunun olduğu, içme sularının temiz olduğu, üreticilerin hayvanlarına yemlerini rahat verecekleri bir hayvan pazarını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl da bu hayvan pazarı açılacak. Bu vesileyle Cumartesi günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum. Cenabı Allah güzel bayramlarda bizleri kavuştursun” ifadelerine yer verdi.

Çetindağ’a ziyaretleri esnasında Sivas Ziraat Odası Meclis Başkanı Cemil Gözen de eşlik etti.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA