SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Kurbanları Üreticiden Alalım”

Bu biyografi 21 Haziran 2022 - 20:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Şimşek, “Kurbanlıkları üreticilerden alın” çağrısı yaptı.

Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunan Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, kurbanlıkların üreticilerinden alınması gerektiğini, üreticiye katkıda bulunulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Zara’da yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hazırlıklarına başlayan hayvan yetiştiricilerinin de, hayvancılığın devam etmesi ve üreticinin desteklenmesi için kurbanlıkların kendilerinden alınmasını talep ettiğini aktaran Şimşek, Vatandaşları kurbanlıklarını kendi üreticilerinden görerek ve bakarak almaya davet etti.

Şimşek, marketlerden kurbanlık alınmaması konusunda da uyarıda bulunarak zincir marketlerin açıkladığı kurbanlık fiyatlarına da tepki gösterdi.

Kurban Bayramı’na birkaç gün kala hayvan pazarında satışların başlayacağını belirten Şimşek, üreticilerimiz hayvan pazarında hayvanlarını getirip satmaya başlayacaklar. Daha öncesinden de işletmesinde hayvan satan üreticilerimiz var. Zaten büyük bir kısım üreticimiz  kurbanlık hayvanlarını işletmelerinde satıyorlar. Ayrıca isteyen üreticiler belediye canlı hayvan pazarına kurbanlıklarını getirip bayrama birkaç gün kala satabilecekler.” dedi.

“Kurbanımızı görerek almalıyız”

Hayvan yetiştiricilerinin ve üreticilerinin artan girdi maliyetlerinden dolayı çok zor şartlarda üretim yaptığına dikkat çeken Şimşek, “Özellikle yem fiyatları başta olmak üzere maliyetler üreticinin gerçekten belini büküyor. Dolayısıyla bizim mümkün mertebe kurbanımızı görerek almamız ve imkan varsa üreticiden almalıyız. Sünnet olan da budur. Üreticinin desteklenmesi ve üretimin devam etmesi için bu önemlidir.” ifadelerini kullandı.

“Alacağımız hayvanların küpeli olup olmadıklarına bakalım”

Kurbanlık alacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan Şimşek, “Alacağımız hayvanların küpeli olup olmadıklarına bakalım. Çünkü hayvanın kulağındaki küpe onun kimliğidir. Siz küpe numarasını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesinde sorguladığınız zaman o hayvanın kime ait ve kaç yaşında olduğunu, hangi aşılarının yapıldığını dolayısıyla benzeri teknik bilgileri görüp hayvan hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı hayvan alalım, çok zayıf hayvanı kesinlikle almayalım. Gözü kör olan, dişi düşmüş olan, bacaklarında çarpıklık olan hayvan almayalım. Zaten bunlardan kurban olmaz. Önce dış görüntüsünün düzgün olması, zayıf olmaması, dış görünen uzuvlarının sağlam olması ve küpesinin de üzerinde olması lazım. Tarım ve Orman İl ve ilçe Müdürlüklerimizin de kurbanlık satış noktalarında veteriner ekipleri olacak. Onlar da mümkün mertebe bu kurallara uymayan hayvanları zaten kurban alanlarına koymayacaklar. Ama tüm bunlara rağmen de kurban almak isteyen tüketiciler, kurbanlarını alırken bu vasıflara haiz olup olmadığına dikkat etsinler.” şeklinde konuştu.

“Yeterince kurbanlık hayvanımız var”

Birçok hayvancılık destek ve teşviklerinin uygulanmakta olduğunu hatırlatan Şimşek, “Küçükbaş sayımızda verilen desteklerle artış sağlandı. Bu artışların daha da artacağını temenni ediyoruz. Şuan yeterince kurbanlık hayvanımız var. Bu bayram üreticilerin bekledikleri sonuca ulaşabilmesi üretiminde artmasına, emeklerin zayi olmamasına vesile olacaktır.” Dedi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA