SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Mazot ve Gübre Desteği İcmalleri Askıya Çıkarıldı”

Bu biyografi 03 Şubat 2022 - 21:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Şimşek, “2021 Yılı Mazot ve Gübre Desteği İcmalleri Askıya Çıkarıldı. Ayrıca ÇKS’ye giremeyen tapularda amacımıza ulaşmaya başladık.” dedi.

Zara Ziraat Odası Başkanlığının girişimleri ile Zara’da ÇKS’ye giremeyen tapu sayısında azalma başladı.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti. “Geçtiğimiz yıl başlattığımız çalışmalar neticesinde çağrımıza kulak veren çiftçilerimizin gerçekleştirdikleri intikallerle 2020 yılında 118 bin 570 dekar olan ÇKS’ye giren arazilerimizde 2021 yılında 12 bin 887 dekar artışla 131 bin 457 dekara ulaşıldı.” dedi. Başkan Şimşek, açıklamasına şu şekilde devam etti. “İlçemiz genelinde ekilebilir arazimiz 600 bin dekarken destekleme alınan arazilerimizin toplamı 118 bin 570 dekardı. Bu duruma kayıtsız kalamadık ve vatandaşlarımızın çok zor bir iş olarak algıladığı intikal işlerinin tek bir varisle yapılabileceğini ve ciddi bir iş gücü ve masrafın olmadığını anlatarak, dilekçe ve randevu konularında çiftçilerimize yardımcı olduk. İlk yıl hedefimiz 600 bin dekar ekilebilir arazinin tamamına yakının ÇKS’ye girebilmesiydi. Çiftçilerimiz daha da duyarlı olarak 2022 yılında gerekli başvurularını yapıp beklentimiz olan bütün tapuların ÇKS’ye dahil olması sonucuna ulaşmamızdı.

Mazot ve gübre desteği girdi maliyetlerine göre güncellensin diyen Şimşek, ÇKS’den faydalanılan arazinin artması ile ilçenin ve çiftçinin kazancının arttığını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti. “Bu konuda öncülüğümüz devam edecektir. Çiftçilerimize başvuru ve randevu konularında destek olmaya devam edeceğiz. Ayrıca desteklemelerin üretime katma değerinin olabilmesi için ekilebilir tüm arazilerin ÇKS kapsamına alınması ve ülke ekonomisine kazandırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra da mazot ve gübre desteğinin mazot ve gübre fiyat artışlarına göre güncellenerek verilmesini de talep ediyoruz. “şeklinde konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA