SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

İlk Üretim Yapıldı

Bu biyografi 28 Ocak 2022 - 17:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde İlk Üretim Yapıldı

Sivas’ın geleceği olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk üretim yapıldı. 8 ay önce temeli atılan Gökrail Demiryolu Araç ve Ekipmanları Fabrikası, ilk ürettiği ve ‘Yiğido’ adını verdiği vagonu raydan indirdi.

Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan ilk fabrika olan Gökrail Demiryolu Araç ve Ekipmanları Fabrikası’nda yapılan vagon için tören düzenlendi. Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve çok sayıda davetlinin yer aldığı törende üretilen ilk vagon raya indirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Gök Yapı AŞ Genel Müdürü Nurettin Yıldırım ve SOSAD Başkanı İsmail Timuçin, heyecanlarını katılımcılar ile paylaşarak, fabrikanın Sivas’a ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Hilmi Bilgin: Burada Çok Büyük Bir Başarı Öyküsü Yatıyor

Sivas için önemli bir gün olduğunu söyleyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Burada ürettiğiniz ürünler insanlığa hizmet edecek. Burada çok büyük bir başarı öyküsü yatıyor. İçinde bulunduğumuz Demirağ OSB, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararname ile de cazibe merkezi oldu. Ürettiğiniz ürünler ile Sivas’ın ekonomisine, ülkemizin ihracatına büyük katkı sağlayacaksınız. Emek veren, koşturan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Salih Ayhan: İnanan Yatırımcıların Olması, Bizim İnanmamızı Daha da Fazlalaştırdı

Demirağ OSB’de birçok ilki beraber gerçekleştirildiklerini belirten Sivas Valisi Salih Ayhan ise, “Buraların ilk temelini birlikte attık. İlk vagonu inşallah birlikte yolcu edeceğiz. Çok özel duyguları birlikte yaşıyoruz. Burası Sivas’ın kızıl elması. İstihdamında, sanayisinde ve katma değer ürünler üretmesinde çok önemli merkez. Buranın alt yapısı, suyu, yolu daha bitmeden Gökrail, ‘Biz temel atacağız’ dedi. Bugün baktığımızda bölgenin en büyük fabrikası olma yolunda. İnanan yatırımcıların olması, bizim inanmamızı daha da fazlalaştırdı. Çok büyük bir birliktelik sağladık. Türkiye’de örnek çalışma gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Demirağ OSB’yi cazibe merkezi ilan etmesinin ardından konuşulan bir OSB olduğunu kaydeden Vali Ayhan, TÜRASAŞ ile işbirliği yapan Gökrail’in ürettiği 600 vagonu Avrupa’ya ihraç edeceğini söyledi.

Demirağ OSB’de 450 Milyon TL’lik yatırım ve 500 kişilik istihdamla üretime başlayan fabrikayı tebrik eden Vali Ayhan, “Türkiye’de 66 tane OSB yapılıyor. Büyüklük ve nitelik olarak 2’nci sıradayız. İlk vagona ‘Yiğido’ ismini verdik. Yolunuz, bahtınız, ufkunuz açık olsun. Buraya her geldiğimizde inancımız daha da artıyor. Yazın burada yüzlerce fabrikanın temelini atacağız. İki yıl içerisinde Sivas’ta işsizliği değil, nitelikli eleman yetiştirme konuşulacak.” dedi.

Konuşmalarına ardından ‘Yiğido 001 Gökrail’ raylara indirildi Vali Ayhan vagona, ‘Üreten Sivas, Gelişen Sivas, İlk Vagonumuz Hayırlı Olsun’ yazarak imzaladı.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA