SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Esnafa Faizsiz Teminatsız Destek

Bu biyografi 24 Ocak 2022 - 17:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecek. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına oda başkanları ve esnaflar katıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak KOSGEB Müdürlüğü Kobi Uzmanı Yılmaz Mert katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, öncesinde açıklamalarda bulunarak, eğitimlere önem verdiklerini, esnafların yeni istihdam destek paketinden faydalanmalarının yararlı olacağını belirterek, “Açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, genç ve kadın istihdamının artırılmasını amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Mikro ve Küçük işletmelere covid 19 salgını kapsamında istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli 100 bin lira destek verilecektir. Bu desteklerden şartları uyan esnaflarımızın faydalanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Projenin amacı, işleyicisi ve şartları hakkında bilgilendirme yapan KOSGEB Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, destek programının istihdamı da artıracağını ifade ederek yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL,. İşletme sahibi kadın veya alınan personel kadın ise destek personel başına 110 bin TL olarak uygulanacağını, Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabileceğini ifade etti

Kovid 19 salgının yoğun olduğu sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerini ve istihdamı artırmalarına destek olmak için KOSGEB tarafından bu projenin hayata geçirildiğini dile getiren Mert, “Desteklerden yararlanabilmek için Covid-19 salgınından öncede aktif olduğu kabil edilen Mikro ve Küçük işletmeler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından öncede aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriterler 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi ve genç işletmelerde aranmayacaktır. Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir. 1981 ve sonrası doğumlu, son üç ayda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu yeni personel en az 12 ay boyunca istihdam edilecektir.

Geçmiş dönem istihdam seviyelerinin korunarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile MKİ’nin kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz  dönemi takiben 4’er aylık 6 taksit ile  faizsiz  ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeyecektir” dedi.

 

Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, kriterleri uyan mikro ve küçük işletmelerin önce kayıt ve güncelleme işletimin yaptıktan sonra beyanname ve kayıt www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “ Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvuru” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabileceklerini kaydetti.

Toplantıya katılan oda başkanları ve esnaflar, açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında merak ettikleri sorulara da yanıt aradılar.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA