SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Okulda Eğitim, İş Yerinde Güvenlik Projesi Gerçekleşti

Bu biyografi 21 Ocak 2022 - 9:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Okulda Eğitim, İş yerinde Güvenlik” AB projesinin sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen Okulda Eğitim, İş yerinde Güvenlik Projesi Ödül, Sertifika Töreni gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen ve İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince yürütülen “Okulda Eğitim, İş yerinde Güvenlik” adlı projenin kapanış programı gerçekleştirildi.

Programda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı M. Kamil Işık ile Vali Vekili Adil Nas, iş sağlığı ve güvenliğinin önemi, ülke ekonomisine katkıları hakkında birer konuşma yaparak projenin iş kazalarını azaltacağını ifade ettiler.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı uygulanmaktadır.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’dür.

“Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik” Projesi Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülmekte olup, projenin iştirakçi ortakları; Sivas 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ve Sivas Elektrikçiler Esnaf Odası’dır. Projenin toplam bütçesi 197.523,07 Avro olup, 177.118,94 Avro’su AB hibesi, 20.404,13 Avro’luk kısmı ise Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘nin eş finansman katkısıdır.

Projenin son faaliyeti olan “Ödül, Sertifika Töreni ve Kapanış Toplantısı” 19 Ocak 2022 tarihinde saat 18.30 da Sivas Öğretmen evi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Program Vali yardımcısı Sayın Adil Nas, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Meslek örgütlerinin başkan ve temsilcileri, sektör temsilcileri, veliler ve öğretmenlerin katılımları ile gerçekleştirildi.

Program Okul Müdürü Recai Gülez’in proje sunumu ile başladı. Okul ve proje hakkında bilgiler veren Recai Gülez “Projemizin temel amacı mesleki eğitim öğrencilerinde ve sektör çalışanlarında İSG bilinci oluşturmaktır. Böylece insan hatası kaynaklı İş Kazalarının ve Meslek Hastalıklarının azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca proje çalışmaları ile okulumuzun makine, donanım ve bilgi birikimini güncel teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilecek şekilde güncelliyoruz.” dedi.

Program Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık ve Vali Yardımcısı Adil Nas’ın konuşmaları ile devam etti.

Programda Bilgi Yarışmasının kazanan ilk üç öğrencisinin ödüllerini Vali Yardımcısı Adil Nas verdi. Proje ekibinin sertifikalarını İSG Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık, Proje Eğitimcilerinin sertifikalarını Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Eğitim alan kişilerin sertifikalarını Sivas İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dursun Yıldırım ve Proje İştirakçilerinin sertifikalarını Okul Müdürü Recai Gülez, “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu bilgi yarışmasında dereceye giren, sanal gerçeklik eğitimlerine katılan öğrencilere, eğitmenlere ve proje ekibine teşekkür belgeleri takdim edildi.

Programa Sivas İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Dursun Yıldırım, Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ar da eşlik etti.

Tüm katılımcılara yemek ikramı yapılmasının ardından program sona erdi.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA