SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Farklı Ülkelerden Gelen Öğrencilerden Türkçe Şiir Dinletisi

Bu biyografi 18 Ocak 2022 - 6:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yabancı Öğrencilerden Türkçe Şiir Dinletisi.
Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’nde okuyan yabancı öğrenciler Merhum Sezai Karakoç’un anısına şiir dinletisi programı düzenlediler.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu’nda gerçekleşen programa Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Rektör Yardımcısı ve Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Prof. Dr. Hakan Yekbaş, fakülte dekanları akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Rektör Yardımcısı Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Prof. Dr. Hakan Yekbaş, “ TÖMER 2014 yılında kuruldu fakat 2016 yılında Prof. Dr. Alim Yıldız’ın göreve gelmesiyle her geçen gün büyüyen ve eğitim kalitesini arttıran TÖMER’de yaklaşık 500 öğrenci yüksek kalitede eğitim materyalleri ile eğitimlerini sürdürüyor. Programın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ise “ Üniversitemizin %10’luk kesiminin yabancı öğrencilerden oluşmasını istiyorduk. Şuan geldiğimiz durum ise 2500 uluslararası öğrenci çeşitli fakültelerde eğitimlerini sürdürüyor. Ayrıca 500 öğrenci ise Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’de Türkçe öğrenimlerine devam ediyorlar. Her yıl bu sayıyı arttırarak 4 bin civarında öğrenci civarına yaklaşmayı hedefliyoruz. Şiir sanatın en üst dalıdır. Osmanlı döneminde sanatçı denildiğinde şair sanat denildiğinde şiir akla geliyordu. Bugün üstad bir şairin anısına böylesi güzel bir program yapan TÖMER öğretmenlerine ve görevlilerine çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından şiir dinletisine geçildi. Farklı Ülkelerden gelen öğrenciler Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde aldıkları Türkçe eğitimi ardından Diriliş Şairi Merhum Sezai Karakoç’un anısına bir birinden güzel şiirleri seslendirdiler.
Program sonunda programa katkı sağlayan yabancı öğrencilere teşekkür belgesi verildi.
Program toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA