SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Kontakt Lens Hijyeni Ve Bakımına Dikkat Etmeliyiz”

Bu biyografi 11 Ocak 2022 - 8:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  1. Bölge Kuzeydoğu OGO Başkanı Taylan Küçüker, kontakt lens hijyeni ve bakımı hakkında bilgi verdi.

Küçüker,  “Gözde kızarıklık, ağrı ve görmede de azalma şikâyetleri gözün yüzlerce hastalığında aynı şekilde ortaya çıktığı için, hastanın mutlaka bir hekime yönlendirilmesi gerekir. Lensleri takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi geleneksel kalıp sabun ile yıkayın. Sıvı sabun kimyasal ajanlar içeriyor ve alerjik-toksik reaksiyonlara sebep olabilir. Geleneksel kalıp sabun kullanımı tavsiye ediliyor.  Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayınız. Çeşme suyu ile lens hiçbir zaman temas etmemelidir. Elleri kurulamak için normal pamuklu havlu kullanmayın. Elleri kurulamada sadece kâğıt havlu kullanınız. Lens temizliğinde çeşme suyu asla kullanılmaz. Bol bol lens suyu kullanılmalıdır. lensler tümüyle solüsyonun içine batacak şekilde, gece yeterli miktarda solüsyonun içine bırakmadan önce parmak uçlarıyla avuç içinde ovup iyice lens suyu ile durulamak ve temizlemek gereklidir. Lensleri her seferinde yeni solüsyonla yıkayın ve yeni solüsyonun içinde saklayın. Kullanılmış solüsyonun içine yeni solüsyon eklemeyin zira bazı solüsyonların içindeki aktif maddeler zamanla bozulur. Aynı nedenle son kullanma tarihi geçmiş solüsyonlar da asla kullanılmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Lensi kabından çıkardıktan sonra kabı lens suyuyla yıkayıp kurulayınız ve akşama kadar özellikle kuru olarak bekletiniz.

Kontakt lens hijyeni ve bakımı hakkında verdiği bilgilere Küçüker şu şekilde davam etti.

– Lensleri veya kaplarını temizlerken asla musluk suyu kullanmayın. Musluk sularında göz iltihabına neden olacak mikroorganizmalar ve parazitler içerebilir.

– Lensleri uygun koruma kaplarında tutun ve bu kapları ayda bir değiştirin. Kapları her kullanımdan sonra lens suyu ile yıkayın, temizleyin ve kurulayıp kuru bekletiniz.

– Lenslerinizle havuzda kesinlikle yüzmeyin veya sıcak banyoya girmeyin. Evinize geldiğinizde nasıl ayakkabınızı elbisenizi çıkarıyorsanız kontakt lensinizi de çıkarıp gözlüğünüzü takın. Gözün kornea tabakası oksijeni gözyaşından ve havadan alır. Uzun süre takılı kalan lens yüzünden göz oksijensiz kalır ve korneada damarlanma meydana gelebilir. Bu durum korneanın saydamlığının azalmasına, mikroplara ve alerjiye kapı açabilir. Göz kuruluğu(Dry Eye) oluşur.

İlaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen kontakt lensleri hekim reçetesi ile teminin yasal ve güvenli yolu optisyenlik müesseseleridir. İnternet optisyenlik müessesesi değildir. Göz sağlığınızla kumar oynamayın. Kontakt lens reçetesi bir yıl süre ile geçerlidir.” Şeklinde bilgilendirme yaptı.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA