SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Ustalara Zanaatta 40 Yıl Şükran Belgeleri Verildi

Bu biyografi 27 Aralık 2021 - 9:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demirgil, “Çok başarılı işlere imza atmış nice ustalarımız var. Şöhretleri Sivas’ı aşan nice ustamız var. Bunlar bizim gururumuzdur. Onların hayat tecrübesi, meslek bilgi ve becerilerinden gelecek nesillerin de faydalanması gerekiyor.”dedi.

Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Tarafından Ustalara Zanaatta 40 Yıl Şükran Belgesi Verildi.

Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası geçmişten bugüne Sivas sanayisine hizmet etmiş oda üyelerine “Zanaatta 40 Yıl” şükran belgesi taktim etti.

Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası “Zanaatta Kırk Yıl” programında Mesleğinde 40 Yılı geride bırakan ustalara “Zanaatta Kırk Yıl” şükran belgeleri takdim edilen programda sanayideki ustaların moral bulmaları yönünde yemekli eğlence programı gerçekleştirildi.

Sivas Paşabahçe Düğün Salonunda gerçekleşen programa Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun, Sivas Berberler Odası Başkanı Ömer Şeker, Sivas Şoförler Odası Başkanı Şaban Yalman, Sivas Marangozlar Odası Başkanı Raif Aydın, Sivas Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi Başkanı Ömer Yıldız ve oda üyelerinin katıldı programda ustalara plaketleri takdim edildikten sonra, Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, tarafından hazırlatılan içerisinde sanayi ustalarının konuşmalarının yer aldığı belgesel izletildi.

Birlik ve beraberlik gecesi adı altıda yapılan programda ayrıca üyeler Şanlıurfa’dan gelen Sıra Gecesi ekibinin söylediği türküler ile keyifli anlar yaşadılar.

Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, programda yaptığı konuşmada, tüm üyelerimiz ve ustalarımız ile bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum diyerek şunları ifade etti.

“Çok Kıymetli Esnaf Kardeşlerim ağabeylerim; Oda olarak ahilik kültürüne verdiğimiz Önemi göstermek, mesleğinin zirvesinde olan ustalarımıza saygıyı ve vefayı yansıtmak amacıyla bir belgesel çalışmasına öncülük yaptık. Kendi alın terleriyle haklı bir şöhrete kavuşmuş ustalarımızı tanıtmak, gelecek nesillere taşımak ve rol model kişiler olarak göstermekle ilgili mesleklere de büyük bir iyilik olacaktır. Çok başarılı işlere imza atmış nice ustalarımız var. Şöhretleri Sivas’ı aşan nice ustamız var Bunlar bizim gururumuzdur. Onların hayat tecrübesi, meslek bilgi ve becerilerinden gelecek nesillerin de faydalanması gerekiyor. Böyle ustalar kolay yetişmiyor. Hem onlardan öğrenmeli hem de onların kadir ve kıymetini bilmemiz lazımdır. Bu bizim ahilik ahlakımızın, milli kültürümüzün, inanç değerlerimizin bir mecburiyetidir aynı zamanda. Sevgili ustalarım; Meslekte 40 yılını tamamlamış ustalarımızla ilgili hazırladığımız belgesel çalışmasını onlara yakışır bir programla sunmak isterdik. Fakat koronavirüs tedbirleri dolayısıyla böyle bir programı geçen yıl yapamadık. Bu nedenle biz de hazırladığımız belgeseli sosyal medya üzerinden ve TV kanalları aracığıyla kamuoyu ile paylaştık. Bugünde burada zanaatta 40 yılını doldurmuş birbirinden kıymetli ve değerli ustalarımıza şükranlarımızı sunmak adına şükran belgelerini takdim edeceğiz. Sanat ve zanaatın değeri elbette maddi ölçülerle belirlenemez. Bu ustalarımızı layıkıyla anlatmanın zorluğunu da takdir edersiniz. Bizim bu çabamız bir vefa kabilinden değerlendirilirse bu bizim için büyük bir onur ve mutluluktur. Meslek odamız adına hepsiyle bir kez daha gurur duyduğumuzu belirtiyor, saygılarımızı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

“BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun ise, “esnaflarımız ile iç içe olmak her zaman bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin gelişmesi için sanayi esnaflarımızın da bu şekilde bir arada olması gerçekten çok güzel. Birlik beraberlik içerisinde daha güçlüyüz. Oda Başkanımız sayın Hakan Demirgil’e Sivas sanayisi için yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Zanaatta 40 yıl geriede bırakan ustalarımızı da tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ve plaketlerin takdim edilmesinin ardından program Urfa sıra gecesi ekibinin söylediği türküler ile eğlenceli bir şeklide devam etti.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA