SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Döviz düştü, fırsatçılar ne bekliyor!”

Bu biyografi 23 Aralık 2021 - 13:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şimşek, “biran evvel fiyatlarda da dolarda yaşanan düşüş gibi bir düşüş beklentisinin gerçekleşmesi çiftçilerimize can suyu olacak. Aksi halde üreticimizin hiçbir üretim şansı kalmayacaktır”dedi.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, mazot, gübre, tohum başta olmak üzere birçok girdi maliyetlerinde dolar kurunda yaşanan sert düşüşün olumlu yansımasını umut eden çiftçilerin beklenti içerisinde olduklarını, fırsatçıların önünün kesilmesi gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar üzerine dövizde yüzde 30 oranında değer kaybetti. Bu durumun çiftçilerin girdi maliyetlerinde indirime gidileceği umudu beslediğini ifade eden Şimşek, “Tarımsal girdi maliyetlerinin dolara endeksli olmasından dolayı mazot, gübre gibi girdilerde yüzde 300’lere dayanan artışlar yaşandı. Çiftçimizi umutsuz bekleyişe iten bu süreç sonunda Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ile Doların Türk Lirası karşısında değer kaybetmesi sevinçle karşılandı” dedi.
Şubat ayı ile birlikte tarımsal faaliyetlerin canlanmaya başladığını dile getiren Şimşek, bu sürede biran evvel fiyatlarda da dolarda yaşanan düşüş gibi bir düşüş beklentisinin gerçekleşmesi çiftçiliğimizin can suyu olacak aksi halde üreticimizin hiçbir üretim şansı kalmayacaktır” diye konuştu.
Yem, gübre, mazot, tohum gibi temel girdi giderlerinde düşük fiyat haberlerine odaklanıldığını ifade eden Şimşek, çiftçilerimizin ülke ekonomisine üreterek değer katacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA