SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Sivas’ta Lezzetler Bir Araya Geldi

Bu biyografi 17 Aralık 2021 - 10:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta Lezzetler Buluştu.

Lezzet Buluşması Etkinliği Düzenlendi.

Bir tarafta Sivas’ımızın “Bulgur Pilavı”, diğer tarafta “İran Pilavı” iki lezzet bir arada, “Lezzet Buluşması’nda” birleşti.

Şehrimize dışarıdan gelen yabancı uyruklu misafirlerin yeme-içme kültürünü, şehrimizdeki yeme-içme kültürü ile bir araya getirmek adına,  Sivas Turizm Derneği öncülüğünde, TÜRES Sivas İl Temsilciliği ve Sivas Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkan Adayı Serkan Akgül ‘ün destekleriyle “Lezzet Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Sivas’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılması yönünde Sivas’a başka şehirlerden veya başka ülkelerden gelen misafirlerin yeme içme kültürünü şehrimizin yeme içme kültürü ile birlikte tanıtılması yönünde “Lezzet Buluşması” adı altında yemek yapıldı.

“Lezzet Buluşması” etkinliği hakkında bilgi veren Sivas Turizm Derneği Başkanı Hakan Bakar, şunları ifade etti.

“Küçük çapta kendi aramızda ilkini yaptığımız “Lezzet Buluşması” etkinliğinde acaba neler yapabiliriz diye şöyle bir başlangıç yapalım istedik. Sivas Turizm Derneği, TÜRES Sivas İl Temsilcisi İshak Kaan Usta ve Sivas Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkan Adayı Serkan Akgül Bey ile Şehrimize dışarıdan gelen yabancı uyruklu misafirlerin yeme-içme kültürünü, şehrimizdeki yeme-içme kültürü ile bir araya getirmek adına “Lezzet Buluşması” etkinliği gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz “Lezzet Buluşması” etkinliğinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesinde Yüksek lisans öğrencisi İran asıllı Yalda Ranjbarzade ve Parisa Ahmadi bizlere İran Pilavı ve Sup çorbası yaptılar. Farklı bir lezzet oldu. Bizlerde Sivas’ın meşhur bulguru ile güzel bir bulgur pilavı yaparak iki lezzetin buluşmasını sağladık. Tabi işin içinde yemek olunca yapan ustalarımızda önemli. Bulgur pilavını bizlere yapan Serkan Bey Restoran işletmecisi Serkan Akgül beye, yemeklerin yapılması için bizlere mutfağını açan Sivas’ın meşhur Köftecisi TÜRES Sivas İl Temsilcisi Köfteci İshak Kaan Usta’ya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Bayram Altuntaş hocamıza, bizlere İran Pilavını yapan Yelda ve Perisa Hanıma ve Sivas Turizm Derneğimizin üyelerine ve yönetimine teşekkür ederim. Buradaki amacımız hem lezzetler bir arada olsun istiyoruz hem de kültürler bir arada olsun. Dediğim gibi bu bir başlangıçtı. Kendi içimizde yapılan bir etkinlik oldu. Kendimizi görelim istedik. Bir dahakine yenisini daha farklı daha kalabalık bir ortamda yapmayı düşünüyoruz. Fırsat oldukça şehrimize gelen yabancı ve yerli misafirlerimizin kendi yörelerine has lezzetleri bizim Sivas’ın lezzetleri ile bir araya getirelim istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Lezzet Buluşması etkinliğinde duygularını dile getiren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesinde Yüksek lisans öğrencisi İranlı Yalda Ranjbarzade ve Parisa Ahmadi ise, kendileri için çok güzel ve değişik bir etkinlik olduğunu söylediler. Sivas’ta dışarıdan gelen yabancı uyruklu insanlar için onların damak tadına uygun lokantaların olması gerektiğine vurgu yaptılar. İran Pilavı ve Sup kendileri için yapımı kolay ama bir o kadar da lezzetli bir yemek çeşidi olduğunu dile getirdiler.

Lezzet Buluşmasının ilkinde yapılan yemekler bir araya getirilerek afiyetle yendi ve hatıra fotoğraflarının çekimi yapıldı.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA