SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sivas’ımızı Her Yönüyle Tanıtmaya Çalışıyoruz”

Bu biyografi 27 Kasım 2021 - 0:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Bakar, “Bizler Sivas Turizm Derneği ve yine şehrimizin önemli dernekleri arasında yer alan Sivas Araştırmacı Aşçılar Derneği ile birlikte elimizden geldiğince şehrimizi hem yöresel lezzetleri yönüyle, hem de tarih, doğa, kültürel ve diğer yönleriyle fuarlarda anlatarak daha fazla kitlelere ulaşarak tanıtmaya çalışıyoruz.” dedi.

Sivas Turizm Derneği Başkanı Hakan Bakar, Samsun’da düzenlenen Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarına katıldı.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR) destek ve iş birlikleri ile gerçekleştirilen Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarında Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan aşçı şefler ve sektör temsilcileri bir araya geldi.

Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan sektör temsilcilerinin bir araya gelerek gerçekleştiği Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarında TAFED ve KATBİR üyeleri dernekler, Türkiye’nin çeşitli illerinden katılım sağlayarak kendi şehirlerine ait yöresel lezzetleri fuara katılım sağlayan ziyaretçilere ikram ettiler.

Sivas Turizm Derneği ve Sivas Araştırmacı Aşçılar Derneğinin de katılım sağladığı Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarında, Sivas’ta yöresel lezzetleri arasında yer alan peskütan çorbasını ziyaretçilere ikram ederek ağızlarda enfes bir tat bıraktı.

“SİVAS’IMIZI TANITMAYA DEVAM”

Sivas Turizm Derneği Başkanı Hakan Bakar, “Sivas’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılması adına her fırsatı değerlendirmekteyiz. Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarında da Sivas’ımıza has özel yöresel bir lezzet olan peskütan çorbasının hem tanıtımını yaptık hem de ikramlarda bulunduk. Bu tarzdaki yöresel lezzet fuarları şehirlerin tanıtımı için çok önemli. Bizlerde Sivas Turizm Derneği ve yine şehrimizin önemli dernekleri arasında yer alan Sivas Araştırmacı Aşçılar Derneği ile birlikte elimizden geldiğince şehrimizi hem yöresel lezzetleri yönüyle, hem de tarih doğa ve diğer yönleriyle fuarlarda anlatarak daha fazla kitlelere ulaşarak tanıtmaya çalışıyoruz. Ayrıca bizleri buraya davet eden ve ağırlayan Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı (TAFED) Zeki Açıköz beye, Başkan Yardımcısı aynı zamanda Karadeniz Bölge Sorumlusu Mehmet Balta, beye, Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR) Başkanı Behçet Yiğit ve yönetimine teşekkür ederim. Böyle bir organizasyonda bizlere şehrimizin tanıtılması anlamında bir fırsat verdiler. İnşallah Sivas’ta da bu şekilde bir lezzet fuarında bizlerde onları davet etmek isteriz. Sivas’ımız adına faydalı bir katılım oldu.” şeklinde ifade etti.” ifadelerine yer verdi.

Sivas Araştırmacı Aşçılar Derneği yönetiminde yer alan Şef Mehmet Ceylan, “böyle bir organizasyonda olmak çok keyifli. Çok güzel bir fuar oldu. Bizde Sivas’ımızı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Yöresel lezzetleri damaklara işledik. Herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.”

Sivas Araştırmacı Aşçılar Derneği Başkanı Şef Hüseyin Tanış ise, “Sivas’ımıza özel peskütan çorbamızı burada fuara katılım sağlayan ziyaretçilere ve Türkiye Aşçılar Federasyonuna üye olan derneklerimizin kıymetli başkanlarına ve şeflerimize ikram etme fırsatı bulduk. Çok beğendiler artık Samsun’da peskütan çorbası da restoranlarda menülerde yerini alır diye umut ediyorum. Bizleri davet eden başkanlarımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR) Başkanı Şef Behçet Yiğit, “Şehir dışından gelen 33 dernek ve misafirlerimizi burada görmekten dolayı onur ve gurur duyuyoruz. Özellikle halkımızın da bu fuara ilgi göstermesi çok güzel. Tabi bu organizasyonlar kolay olmuyor. Buradaki ortamı bizlere sağlaya destek olan büyüklerimize teşekkür ediyorum. Pandemiden dolayı çok fazla ikramlar yapamadık ama yine de imkanlar içerisinde çeşitli ikramlar yaptık. Herkes kendi yeresine ait bir yöresel lezzeti burada küçük ikramlar şeklinde sunum yaptı. Herkesin emeğine sağlık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı aynı zamanda Karadeniz Bölge Sorumlusu Şef Mehmet Balta, “bu sene Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarının 6. sını yapmaktayız. Daha önceki fuarlarda yöresel lezzet kavramı yoktu. Samsun gıda fuarı ve ambalajlama paketleme ile ilgiliydi. Bu sene ise ülkemizin 40 ilinden değişik tatların bir arya geldiği yöresel lezzet fuarı oldu. Pandemi döneminde etkilenen sektörlerinden biri olduk. Bu fuarlar bizim için çok güzel oldu en azından yeniden eski günlere yavaş yavaş döneceğimizi gösteriyor. Katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.” Şeklinde dile getirdi.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR) fuara katılım sağlayan dernek ve üyelerine Candal Tesislerinde yöresel lezzet fuarı sonunda bir gala yemeği verdi. Gala yemeğinde Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarına katılım sağlayan derneklere birer plaket ve Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği fahri üyelik belgesi takdim edildi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA