SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Küçüker, “göz ve görme sağlığınızla kumar oynamayın”

Bu biyografi 05 Kasım 2021 - 12:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, kozmetik maksatlarla takılan RENKLİ(numarasız) lenslerin göz sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Küçüker, “göz ve görme sağlığınızla kumar oynamayın” diyerek yapmış olduğu açıklamada şunları ifade etti.

“Komplikasyon ve hijyen bakımından görme maksadı ile numaralı bir kontak lens takılması ile kozmetik maksatlarla takılan RENKLİ(numarasız) bir lensin farkı bulunmamaktadır.

5193 ohk özel meslek kanunumuza göre, her türlü gözlük camı ve çerçevesi, numaralı numarasız kontak lens hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müesseselerinde satışına izin verilmiştir. Kontak lens reçeteleri bir sene süre ile geçerlidir.

Hekim reçetesi ile satılan her türlü optik ürünün, İnternet ve her türlü elektronik ortam üzerinden satışı ve reklamı yasaktır.

İlaç, Optik ürünler dâhil, hiçbir sağlık hizmeti ve sağlık ürününü İnternet üzerinden satın almayınız.

İnternet’ten sağlık alınmaz. İnternet optisyenilk müessesesi değildir. Optik ürünler cips cola gibi emtia (mal) değildir ki reklamı internet satışı olsun. Optisyenlik müesseseleri Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde faaliyet yürütürler.

Reklam ve internet haksız rekabete yönlendirmeye sebep olur. Sağlık alanında faaliyet gösteren mesleğimize ticari görünüm verir. Talep yaratır. Kamu sağlık harcamalarını artırır. Sağlık mesleklerine olan güven ve saygı azalır Etik ve deontolojik bozulmalara sebep olur. Sahte taklit miadı dolmuş ürünler yüzünden körlüğe varan çok sayıda sağlık problemi ile karşılaşabilirsiniz.

SAĞLIĞIN REKLAMI OLMAZ

1994 yılında Türkiye’nin taraf olduğu ‘Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ uyarınca, ülkeler arası yayıncılıkta reçeteye tabi ilaç ve tedaviler için reklam yapılmasının kesin olarak yasaklanmıştır.

Her türlü gözlük camı, optik çerçeveler, kozmetik numarasız, numaralı kontak lensler reçeteli ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır.

Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmeliğe göre; Tüm sağlık mesleklerinin ortak paydası ve özelliği”, insan ve toplum sağlığı” ile ilgili olmalarıdır.

  1. b) Sağlık meslek, Tabip, Diş tabibi, eczacı, hemşire, ebe ve OPTİSYEN ile 1219 sayılı kanunun ek 13’üncü maddesindeki tanımlanan diğer meslek mensuplarını, şeklinde tanımlanmış ve Sağlık mesleği mensubu olarak sınıflandırılmıştır.

Madde 5/c

  1. c) Yanıltıcı, talep artırıcı ve kendilerini övücü tanıtım yapamaz, kampanya düzenleyemez ve hiçbir şekilde reklam yapamaz. Sadece isim, unvan, dal ve adreslerini tanıtabilirler.

Tüm Sağlık mesleklerinde reklam ve internet üzerinden satış ve REKLAM yasaktır.

Her türlü optik ürünü, hekim reçetesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen gözlükçünüzden güvenle alın. Gözlerinizle kumar oynamayın, sadece bir çift gözünüz var.

İnsan ve toplum sağlığı önceliğimizdir.” İfadelerine yer verdi.”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA