SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Karasu: “kapalı köy okuluna 38 bin lira borç çıkarıldı”

Bu biyografi 20 Ekim 2021 - 8:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karasu, “İktidar köyleri kaderine terk etti. Yolunu, suyunu, altyapısını ihmal ettiğiniz yetmezmiş gibi, şimdi de köylüyü elektrik şirketlerinin insafına terk ettiniz.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: 7 yıldır kapalı olan köy okuluna 38 bin lira borç çıkarıldığını söyledi.

Sivas’ın Kangal Deliktaş köyünde bulunan Deliktaş İlköğretim Okulu 2014 yılında ‘öğrenci sayısının yetersizliği’ gerekçesiyle kapatılmıştı. Köyde eğitim gören çocuklar ise taşımalı eğitimle başka bir köy ilkokuluna nakledilmiş, köy okulu, okul lojmanı ve yine okula ait bağımsız bölüm tamamen kapatılmıştı. 2014 yılında kapatılan okul için elektrik dağıtım şirketi 18 bin, 13 bin ve 7 bin TL olmak üzere üç ayrı fatura çıkardı. Köy muhtarı ve köy sakinleri okulun 7 yıldır kapalı olduğunu ifade etseler de söz konusu olay için dağıtım şirketinden herhangi bir cevap alamadı.

Konuyu TBMM gündemine getiren CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise vatandaşların elektrik şirketinin insafına bırakıldığını kaydetti. “Sivas Kangal ilçemize bağlı Deliktaş köyünde 2014 yılında kapatılan Deliktaş İlköğretim Okuluna 18 bin TL’si okula, 13 bin TL’si lojmana, 7 bin TL’si de bağımsız bölüme olmak üzere 38 bin TL elektrik borcu çıkarıldı” diyen Karasu, “7 yıldır köye uğramayan elektrik dağıtım şirketi 2021 yılında gelip köylüden 38 bin TL talep ediyor. Köy muhtarımız ve vatandaşlarımız “Bu borcu nasıl ödeyeceğiz?” diye kara kara düşünürken şu an icra tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumdalar” dedi.

“İktidar köyleri kaderine terk etti”

Karasu, “İktidar köyleri kaderine terk etti. Yolunu, suyunu, altyapısını ihmal ettiğiniz yetmezmiş gibi, şimdi de köylüyü elektrik şirketlerinin insafına terk ettiniz. Buradan başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez olmak üzere tüm yetkilileri bu hatadan dönmeye, Deliktaş köyünde yaşanan mağduriyeti gidermeye davet ediyorum. ” şeklinde konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA