SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sivas’ın sorunlarına susmaya daha ne kadar devam edeceksiniz”

Bu biyografi 29 Eylül 2021 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ın sorunlarını görmezden gelenlere ve Sivas’ta hangi sorun olsa hiçbirisine sahip çıkmayanlara, Sivas’ta 3 maymunu oynayan yöneticilere seslenen Karasu, “daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Sivas’ta bu STK’lar, kendisini akil adam görenler, Sivas’ta kendisini yönetici görenler, Sivas’ın bu sorunlarına susmaya daha ne kadar devam edecekler. Sivas sahipsiz değil bunu bilsinler. Er ya da geç bu sandık Sivaslının önüne gelecek ve Sivaslılarda bu yöneticilerin, Sivas’a yaptıklarından Sivaslıya yaptıklarından hesabını soracaklar.” dedi.

“12 İŞÇİ SEBEPSİZ ŞEKİLDE İŞTEN ÇIKARILDIK” DEDİ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan 12 kişi, sebepsiz şekilde işten çıkarıldıklarını öne sürerek CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’dan destek istediler.

İşçilerin sorunlarını dinleyen ve dile getiren CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu CHP il parti binasında basın açıklaması yaptı.

Karasu: “20 yıllık AKP iktidarında işçi hakları her geçen yıl daha da geriye gitmeye devam ediyor. Milyonlarca işçi hem enflasyona, hem güvensiz çalışmaya hem de çalışma şartlarının sürekli geriye gittiği bir düzene mahkum edilmek isteniyor. Türkiye’de asgari ücret açlık sınırının altına inmiş durumda. İktidar emekçilere kaşıkla zam verip, kepçeyle geri alıyor. Bir tarafta sarayın yanında durup 4 yandan maaş alan makbuller diğer tarafta ekonomideki yangını derinden hisseden milyonlarca işçi. İktidarın 20 yıldır alışkanlık haline getirdiği ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ne yazık ki artık tüm kurumlara sirayet etmiş durumda. Bunun son örneğini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yaşıyoruz. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yönetimi, geçtiğimiz temmuz ayında sözleşme imzaladığı 12 işçiyi, eylül ayında işçilerin bilgisi dahi olmadan kantinleri özelleştirdiği şirkete devretti. Tabi kantinlerin özelleştirilmesi de ayrı bir muamma. 24 tane kantini ihalesiz, sorgusuz ve sualsiz özleştiriyorlar. Yani 12 işçi kardeşimiz temmuz ayında üniversitede işe girmenin mutluluğunu yaşarken bir anda haberleri yokken üniversite yönetimi tarafından başka bir şirketin çalışanı haline geliyor. Söz hakkı, bilgi verme, muhatap bunların birisi var mı? Yok” dedi.

‘Yok öyle yağma’ diyerek Üniversite yönetimine seslenen Karasu, “Kölelik düzeni kalkalı çok oldu diye biliyorduk. Ama görüyoruz ki Cumhuriyet Üniversitesi yönetimi işçileri hala köle kendisini de sahip sanıyor” dedi ve yönetime şu soruları yöneltti;

“Mart 202’den bu yana kapalı olan üniversitelerin açıldığı üniversitede personelin işine son vererek ne amaçlıyorsunuz?

Okulların açıldığı an ilk işiniz neden kantinleri özelleştirmek oluyor?

12 işçinin hukukunu, özlüğünü, geleceğiniz gasp etme hakkını siz ekim verdi?

Bir sözüm de Sivas’ta her şeyi güllük gülistanlık gösteren, Sivas’ın sorunlarını görmezden gelenlere: Sivas’ta 3 maymunu oynayan yöneticiler, daha ne kadar sessiz kalacaksınız?”

“KIŞ ÖNÜ İŞTEN ÇIKARILDIK”

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak 16 kişiden 12 kişinin çıkarıldığını söyleyen Kemal Aktaş, “Biz Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde 10 yılı aşkın süredir çalışmaktaydık. Ama hiçbir gerekçe gösterilmeden 15 Eylül itibariyle iş akdimiz feshedildi. 4 kişiyi içeride bıraktılar ve 12 kişi kış önü işten çıkarıldık. Şu anda hepimiz çok mağduruz. Sağ olsun Ulaş Bey bize yardımcı oldu.” dedi.

“BİZİ KAPI DIŞARI ATTILAR”

Çıkarılan işçilerden Soner Cila ise “Bizi sebepsiz yere işten attılar. Bir sabah geldik bize dediler ki ‘sizin işinizi feshettik. İşlerinizi başka yere devrettik. Size iş imkanı veriyoruz’ dediler. Ama bize verdikleri imkan bizi devlet kurumundan aldılar şahıs işletmesine verdiler. Biz burada çok mağduruz. Usulsüzlük yaptılar. Bizim haricimizde orada 4 kişi kaldı. Onlar kendi adamları olduğu için işten çıkarmadılar. Bizi kapı dışarı attılar. Rektör beyin yanına gidiyoruz bizi umursamıyor. Genel sekreterin yanına gidiyoruz bizi umursamıyor. Perme perişan olduk. Mahvolduk. Ulaş Beye derdimizi anlattık sağ olsun bizi dinledi. Biz iktidardaki kişilerin yanına gittik kimse bizi umursamadı. Biz hepimiz 40 yaşın üzerinde insanlarız ve çocuklarımız var.” diye konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA