SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Gübre fiyatları neden denetlenmiyor?”

Bu biyografi 29 Eylül 2021 - 10:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şimşek, “yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerde denetleme yapılıyor da, neden Gübre fiyatları denetlenmiyor?” dedi.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek “ Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından 5 büyük zincir markette fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için müfettişlerin görevlendirildiği belirtildi. 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.” denilmektedir. Karar her ne kadar geç kalınmış olsa da kararı destekliyoruz. Fakat bu karar neden gübre fiyatları içinde geçerli değil?

Çiftçimiz geçen yıl Dap gübre fiyatı 2250 TL, üre gübre 1800 TL, 20-20 gübre fiyatı 1680 TL civarındayken bu yıl ekim sezonunda Dap gübresi 6.500, üre gübresi 4.500, 20-20 gübresi 4300 TL civarlarında çiftçimize satılmaya çalışılmaktadır. Doğal afetler nedeniyle kurak geçen bu yılda zaten maddi zorluklar çekerken bu fiyatlara nasıl gübre alacağız, nasıl kullanacağız?

Çiftçimiz her yıl mahsulü satar tarım kredi de borcun birazını öder, gübre mazot ve tohum alırdı. Ekim sezonunda ekim yapardı. Bu yıl mahsul çıkmadı ki borcunu ödesinde mazot gübre tohum alabilsin.

Üstelik Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankaları için borç ertelemesi olacağı söylendi. Kimlerin borcu hangi şartlarda nasıl erteleneceğini bilen yoktur.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA