SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“35 günde 23 milyon TL sıcak para akışı sağlandı”

Bu biyografi 13 Eylül 2021 - 10:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Dursun, “Göreve geldiğimiz günden itibaren 163 esnaf ve sanatkarımıza toplam 23 milyon 101 bin 877 TL kredi kullandırarak yardımcı olduk.”dedi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde iş ve işlemler hızlanırken, para sirkülasyonunda da artış oldu.

28 Temmuz tarihinde yapılan seçimler sonrasında başkanlığı kazanarak 30 Temmuz tarihinde görevi devralan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun ilk olarak kredi işlemlerini hızlandırdı ve kredi kullanan esnafların bankaya gidiş-gelişlerini azaltarak 35 günlük süre içerisinde 163 esnaf ve sanatkara plasmandan 12 milyon 982 bin TL, dönüşümle birlikte toplam 23 milyon 101 bin 877 TL kredi kullandırdı.

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperafi’nce esnaf ve sanatkarlara sağlanan ve piyasa koşullarına ve bankalara oranla daha avantajlı olan düşük faizli sübvanse kredilerden yararlanmak için kooperatife gelen esnaf ve sanatkarların işlemlerini hızlandırarak evrak ve bürokrasiyi önlediklerini ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun, “Göreve geldiğimiz günden itibaren esnaf ve sanatkarlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmeti sunmak için çeşitli yeniliklere imza attık. Bu kapsamda sistemde acil ihtiyaç kredi butonu açtırarak esnaf ve sanatkarımızın düşük miktarda plasman ihtiyaçlarına cevap vererek ikinci krediyi kullandırma imkanı sağladık. Daha önce tek kredi kullanabilen esnafımız mevcut kredisini kapatmadan ihtiyacına göre ikinci krediyi kullanabiliyor. Böylece esnaflarımızın acil ihtiyaçlarını da kooperatif olarak karşılamış oluyoruz. Kredi dosyası hazırlandıktan sonra dosyayı esnafımız bankaya götürüyordu, esnaf ve sanatkarlarımıza kolaylık sağlamak için artık dosyayı biz bankaya gönderiyoruz. Esnafımız sadece parasını almak için bankaya gidiyor. Böylece esnaf ve sanatkarlarımızında iş ve zaman kayıpları da ortadan kalkmış oluyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren 163 esnaf ve sanatkarımıza toplam 23 milyon 101 bin 877 TL kredi kullandırarak yardımcı olduk. Yıllık yüzde 9,5 olan kooperatif faizlerimizde kredi kullanım üst limitimiz 225 bin TL olarak uygulanıyor” şeklinde konuştu.

YÜZDE 10’LUK KREDİ KARTI KESİNTİSİ KALDIRILDI

Paraf Esnaf karta yapılan yüzde 10’luk zorunlu kesinti Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun’un girişimleri sonucu kaldırıldı.

Kooperatif kefaleti ile kullandırılan hazine destekli kredilerde Paraf Destek Kartta yapılan yüzde 10’luk kesinti nedeniyle esnaf ve sanatkarların mağdur olduğunu ifade eden Başkan Mesut Dursun, “Paraf Esnaf Karta yapılan yüzde 10’luk kesintiyi kaldırmak için yaptığım görüşmeler olumlu sonuç verdi ve bu kesintiyi kaldırdık.  Bundan böyle isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek kesinti ile esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadıkları mağduriyeti de ortadan kaldırmış olduk. ” dedi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA