SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas Şehir Müzesi açıldı

Bu biyografi 11 Eylül 2021 - 1:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarihi Sivas Valiliği binasının giriş ve bodrum katında yer alan Sivas Şehir Müzesinin açılışı gerçekleşti.

Sivas’ın tarihine, geleneklerine ve kültürüne ışık tutan materyallerin bir araya getirilmesiyle Sivas Valiliği binasının giriş ve bodrum katında oluşturulan Sivas Şehir Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Tarihte pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan; Selçuklu’nun kalbi, Osmanlı’nın vicdanı, Cumhuriyetin aklı Sivas’ımızda, mâzî ile âtî arasında sağlam köprüler kurulmasına vesile olacak Sivas Şehir Müzesi açıldı.

Sivas Valiliği öncülüğünde tarih ve kültür şehri Sivas’ın zengin kimliğini korumak amacıyla sürdürülen çalışmalar devam ediyor. İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla 2020 yılında proje ihalesi yaklaşık 7 milyon civarında bir bütçe yapılan ve çalışmalarına başlanan Sivas Şehir Müzesi’nin açılışı gerçekleştirilen törenle yapıldı.

Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, DG Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, bazı il protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Açılışta konuşan; İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ve İl Özel İdaresi Genel Sekr. Kadir Algın, Sivas’ın önemine ve potansiyeline, tarihi ve kültürel birikimine vurgu yaparak, Sivas Şehir Müzesi’nin ilimize hayırlı olmasını dilediler.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Kâmil odur ki; koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” inşallah bizlerde bu şehirde eserlerimizle konuşulacak hizmetleri ortaya koymaya gayret gösteriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz müzemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da şehrin açık hava müzesi olduğunu, yeni bir müze ile ilimizin bir değer daha kazandığını söyledi. Tarihi Şehir Meydanı’nın daha da güzelleşeceğini belirten Milletvekilimiz Yılmaz, “Sivas’ın yarını bugünden daha güzel olacak” dedi.

Geçmişin birikimini altın sandukasından çıkartarak, bugüne taşımak gerektiğini belirten Vali Salih Ayhan ise, “Müzelerimiz mazimizi hatırlatan, ortak birikimimizi yansıtan müstesna eserlerdir. İlimizde müzelerimizin yetersiz olması nedeniyle yeni müzeler kazandırdık” dedi.

Sivas’ın tarihi ve kültürü ile kadim bir şehir olduğunu, bunun da müzelerle nesiller boyunca taşınacağını hatırlatan Vali Ayhan,

“Müzeler şehirlerin adeta hard diskleri, birer okuludurlar. Ziyaretçiler, burada Sivas’a dair bilgi edinerek geçmişe yolculuk yapacaklardır.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, Şehir Müzesi’nin sembolik anahtarını Kültür AŞ Genel Koordinatörü Âdem Kehci’ye teslim etti. Milletvekili İsmet Yılmaz da müzenin yapımına katkı sağlayan yüklenici firma sahibi Nadir Mutluer’e plaket takdim etti.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş’un açılış duası sonrası tabelanın örtüsü kaldırılarak müze gezildi.

Vali Salih Ayhan, Milletvekili Yılmaz ve beraberindeki ziyaretçilere müzedeki eserler hakkında bilgi verdi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA