SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Memurlar tahribata uğratıldı”

Bu biyografi 23 Ağustos 2021 - 23:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisini ilgilendiren zam oranlarının belli olması ile birlikte, Anadolu Büro-Sen Genel Başkanı Mustafa Topçu, 6. Toplu görüşme tertibatı ile memurlar tahribata uğratılmış iş alacak verecek mevzuna getirilmiştir.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşme görüşmelerini sürdürdüğü Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’le bir araya gelerek, memur maaşlarına yapılan zam oranını açıklamasının ardından, Anadolu Büro-Sen Genel Başkanı Mustafa Topçu, Memur arkadaşlarımı bu sarı sendikalardan istifaya davet ediyorum.” dedi.

Anadolu Büro-Sen Genel Başkanı Mustafa Topçu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi.

“6. Toplu görüşme tertibatı ile memurlar tahribata uğratılmış iş alacak verecek mevzuna getirilmiştir. Sendikal manada başarısı olmayan yetkili bir o kadar da yetkisiz sendika ve onunla masaya oturan diğer sendika memuru sadece satmakla kalmamış aldıkları üç kuruş maaşlarından da kendilerine nema çıkarmak adına %1 barajı ile memurları da sarı sendikalara girmeye zorlamaya çalışmıştır. Bunun örneğini daha önceden de dillendirmişler hatta uygulamaya koymuşlar ve mahkemeden dönmüştü zira kendilerine üye olmayan başka sendikalara üye olan memurlardan da yetkili sendikaya ücret kesme cüretini göstermişlerdi. Özetlemek gerekirse 3600’ler EYT’ler emekli memurların aile ve çocuk yardımları, sözleşmeli personelin kadroya geçme durumu, refah payı verilmesi yerine memura 6+7 almış ve kendilerine 135 TL olan payı 400 TL ye çıkararak kendilerine ağalık yolunda % 300 zam almışlardır. Şimdi onurlu olan davranış ise bu sarı sendikaları o bahsettikleri %1 lik barajın altına düşürme zamanıdır. Memur arkadaşlarımı bu sarı sendikalardan istifaya davet ediyorum.” şeklinde ifade etti.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisini ilgilendiren zam oranları ise, Hükümet ile memur sendikaları arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA