SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Çalışan esnafımıza iş adamlarımıza destek olun”

Bu biyografi 09 Ağustos 2021 - 0:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milletvekili Karasu, “engelleyen sürekli set olan bir anlayıştan Sivas’taki yetkililerin çıkması gerekiyor. Biraz Sivas’ı aşmaları gerekiyor. Sivas’ı özgürleştirmeleri gerekiyor. Yatırım yapan hizmet etmeye çalışan esnafımıza iş adamlarımıza da destek olmaları gerekiyor.” dedi.

İhramcızade Sokağında esnaflık yapan işletme sahipleri Sivas Belediyesinin iş yerlerini yıkacaklarını söyledi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, eski ordu evinin arkasında bulunan kafeleri ziyaret ederek işletme sahiplerinin sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Sivas Belediyesi tarafından meydan projenin devamı olarak hayata geçirilmesi planlanan 4 Eylül Meydanı Projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen eski ordu evinin arkasında yer alan kafelerin ön kısımlarının proje kapsamında yıkılacağını söyleyen işletme sahipleri yaşadıkları sıkıntıları CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’ya anlatılar.

“MEYDAN PROJESİ KAPSAMINDA İŞLETMELERİMİZİ YIKACAKLAR”

Sivas Kafeler Sokağı ve İhramcızade Sokağında esnaflık yapan işletme sahiplerinden Sait Aydındağ, 13 yıldır aynı yerde esnaflık yaptığını ifade ederek şunları söyledi. “Sivas Belediyesinin meydan düzenlemesi projesi sonucunda işletmelerimizin ön kısımlarının yıkılması kararı çıktı. On beş, yirmi gündür belediyeye gidip geliyorum. Önce yıkacaklarını ama sonrasında yapacaklarını söylediler. Sonradan yeni aldığımız bir habere göre ise yıkacaklarını ve yenisini yapmayacaklarını öğrendik.  Biz 13 yıldır buradayız ve bugüne kadar hizmet verdik. Şimdi ise meydan projesi kapsamında işletmelerimizi yıkacaklar. Biz diğer esnaf arkadaşlarımızla işgal bedeli ödeyelim. Projeniz ne ise bizim işletmelerimizi de dahil edelim. İşletmeler için yapılacak olan masrafları da bizler karşılayalım dedik. Ama Sivas Belediyesi ısrarla yıkacağını söylüyor. Bugün burada altı esnaf var ve her birinde beşer kişi çalışıyor, hepimiz buralar yıkıldığında işimizden olacağız.” şeklinde ifade etti.

“RUHSAT VERİRKEN BİZE KİMSE BURANIN YIKILACAĞINI SÖYLEMEDİ”

E spor işletme sahibi Sait Karakuş, “pandemiden önce yeni açılan bir işletmeyiz. Zaten pandemiden kısa bir süre önce işletmemizi açtık ve dükkanı tuttuk; sonra pandemi girdi araya ve daha iş yapamadan sürekli aç kapa ile karşı karşıya kaldık. Daha yaptığımız masrafları bile karşılayamadık. Bizde işletmemizin önünde yer alan çıkıntıya 40 bin liraya yakın bir masraf ettik. Şu an buranın yıkılacağı söyleniyor. Biz ruhsatımızı Ekim ayında aldık ve o zaman bize kimse buranın yıkılacağını söylemedi. Şimdi ise bizlere projeye uygun değil, kaçak yapı olarak geçiyor deniyor. Ruhsatı yeni almış biri olarak yeni bir işletme kazandırdığımız halde bize herhangi bir yardım destek olunmadı. Bizde sorunlarımızı sayın vekilimiz Ulaş Karasu’ya anlattık. Kendisi ilgileneceğini söyledi. Teşekkür ederim.” İfadelerini kullandı.

“DÜKKANLARIMIZI YIKACAKLARINI SÖYLÜYORLAR”

İşletmeci Mustafa Yıldız ise, “bizler burada diğer işletmeci arkadaşlarımız ile birlikte aynı sıkıntı ile karşı karşıyayız. Zaten pandemiden yeni çıktık. Bu konuda bize destek olacaklarını söyleyip, şimdi de dükkanlarımızı yıkacaklarını söylüyorlar. Bizde sayın vekile bu konuyu anlattık. Biz belediyeye fikir ve öneriler sunduk. Biz pandemiden yeni çıktık ve eksi kazanç içerisindeyiz. Şimdi de bu yıkım ile karşı karşıya kaldık. Bu konuda destek bekliyoruz.” şeklinde dile getirdi.

“ZATEN İKİ YILDIR SIKINTI ÇEKİYORUZ”

İşletmeci Ahmet Turan Yalçın’da, “yaklaşık iki yıldır pandemiden çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Sivas Belediyesi Meydan projesi kapsamında önceden verdikleri sözü daha sonradan proje değişti diyerek iş yerlerimizin yarısını yıkacaklarını söylediler. Yani burada sokaktaki tüm işletmelerin ön kısımları yıkılırsa işletmeler kesinlikle kapatır. Zaten iki yıldır sıkıntı çekiyoruz. Bütün kuralları usulüne uygun yapma taraftarıyız. İstedikleri bir şey varsa dükkanlarımızı daha güzel göstermek amaçlı akıllarındakini kendimiz karşılayabiliriz. Bize bu durumda yardımcı olunmaz ise burada herkes işsiz kalacak ve onca emek boşa gitmiş olacak.” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFLARIMIZ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Sivas Kafeler Sokağı ve İhramcızade Sokağında işletme sahibi hemşehrilemizle bir araya geldik. Ne yazık ki Sivas’ta bir türlü ortak akıl ile sorunların çözümünü gerçekleştiremiyoruz. Bu bölge özellikle üniversite yurdunu kampüse taşınması ile birlikte bu bölgedeki işletmelerimiz ciddi sorunlar yaşadı. Daha sonra ise pandemi Covid 19 hastalığından dolayı da işyerleri kapalıydı. Birçok esnafımız bu bölgede battı el değiştirmek zorunda kaldı. Şimdi de Sivas Belediyesi tarafında yapılan cephe düzenlemesi sonucunda bu bölgedeki işletmelerin oluşturmuş olduğu yerleri belediye yetkilileri yıkacaklarını ifade ediyor. Tabii ki burada bir yanlışlık var. Evet, tabii ki cephe düzenlemesi ve bölgesel düzenlemeler yapılmalı ve tarihi doku korunmalı. Ama burada bulunan esnaflarında mağduriyetleri giderilmeli. Burada apartmanlar tarafından oluşturulmuş terk yerleri, yine belediyeye işgal bedelleri ödenerek ve projeye de uygun bir şekilde düzenlemesi yapılarak yine burada esnaflarımız mağdur edilmemeli.” Şeklinde dile getirdi.

“EĞER YIKIM OLURSA ESNAFLAR KAPATMAK ZORUNDA KALACAK”

Ben burada esnaf arkadaşlarımızın sorunları dinledim diyen Karasu, konuşmasına şu şekilde devam etti. “Belediye il görüşüp konuyu takip edeceğim. Burada esnaflarımız son derece haklıdır. Yaklaşık 20 aydır işyerleri kaplı. Bugüne kadar hiçbir destek alamamış esnaf ve şimdi de geliyorlar dükkanlarınızı yıkacağız diyorlar. O zaman yıkacaksanız burada dört beş esnafımız mağdur gözüküyor yani burada 25 kişiye yakın kişi işsiz kalacak. Eğer yıkım olursa esnaflar kapatmak zorunda kalacak. Çünkü yıkımdan sonra çok küçük iş alanları kalacak. Bununla ilgili bir ortak akıl oluşturmak gerekiyor. Buradaki mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Burada yapılan projeye uygun bir şekilde belediye gerekli değerlendirmeyi ve gerekli değişikliği yapabilir. Yine aynı zamanda da kendisi işgaliye bedelini alabilir. Türkiye’nin her yerinde bu şekilde yerler var. Yani engelleyen sürekli set olan bir anlayıştan Sivas’taki yetkiliklerin çıkması gerekiyor. Biraz Sivas’ı aşmaları gerekiyor. Sivas’ı özgürleştirmeleri gerekiyor. Yatırım yapan hizmet etmeye çalışan esnafımıza iş adamlarımıza da destek olmaları gerekiyor. Esnaf arkadaşların sorunlarının takipçisi olacağım. Yapmamız gereken her ne varsa esnaflarımız için yapmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA