SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Suppitassu Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Bu biyografi 03 Temmuz 2021 - 12:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suppitassu Turizme kazandırılmayı bekliyor

Sarissa Antik Kenti, Kral Havuzu Suppitassu turizme kazandırılmayı bekliyor.


Kral Havuzu Suppitassu’nun yok olmadan temizlenerek turizme kazandırılması için harekete geçilmeli.
Sivas Altınyayla İlçesi Sarissa Antik Kentinde, Kral Havuzu Suppitassu olarak bilinen ve Hititler döneminde arınma havuzu olarak ta kullanıldığı bölgede çıkan tabletlerde yazan ve geçmiş tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan bölgede internet üzerinden yayın yapan Medya Net Program Yapımcısı Gazeteci Hakan Bakar, Gazeteci Araştırmacı Yazar Tacettin Kepenek ile bölge hakkında program yaptı.

Sarissa Antik Kenti, Kral Havuzu Suppitassu’nun turizme kazandırılması için farkındalık yaratmak adına çekilen program birçok detay anlatıldı.
Kral Havuzu Suppitassu’nun içerisi toprak ve balçıkla dolarak yok olmaya doğru gittiğini ifade eden kepenek, “KRAL GÖLÜ kurtarılmayı bekliyor. Bugün ise bu gölü kurtarmak Program yapımcısı arkadaşın Hakan Bakar ile birlikte bir farkındalık ortaya koyalım istedik. Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesi sınırlar içerisinde yer alan ve HİTİTLER’in tek gölü olan geçmişi 4 bin yıllık SUPPİTASSU GÖLÜ’nün turizme kazandırılması gerekir. Bu bölge her yönüyle ziyaretçi çekecek bir bölge. Yetkililer bu yönde harekete geçerse şehir ve bölge adına güzel bir alan şehrimize kazandırılmış olur.” ifadelerine yer verdi.
Program yapımcısı Gazeteci Hakan Bakar, “Zaten geçmişi çok eskiye dayanan bu bölgede, doğa yürüyüşleri ile birlikte havuzun etrafında kamp çadırı da kurulabilir. Hititler döneminin önemli bir şekilde elleriyle inşa ettikleri SUPPİTASSU gölü veya Kral Havuzu dediğimiz yer temizlenmeli. Geçmişte Hitit Kralı bu bölgede baharın gelişini 5-6 Mayıs gününde Kral havuzunda yıkanıp arınarak gün doğuşuna kadar gök yüzünü izler ve güneşin suya düşen şavkını gözlemlermiş. Turizm açısından önemli bir bölge haline getirilmesi için birkaç küçük dokunuşun yapılması gerekir. Sayın milletvekili İsmet Yılmaz beyin gayretleri ile gölün kenarına kadar bir yol açılmış. Kendisine teşekkür ederiz. Tabi yoldaki taşların biraz daha temizlenmesi gerekir. Böylece her yıl Hıdırellez baharın gelişi doğanın canlandığı gün olan 5-6 Mayıs gününde bölgede geceden kamp çadırı kurarak geçmişte Hitit Kralının yaptığı gibi yıldızları izleyerek güneşin doğuşunu izlemek güzel olur. Bu program sayesinde bizde gölün yok olmaması için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalıştık.” Şeklinde ifade etti.
Program yapımcısı Gazeteci Hakan Bakar ile Gazeteci Araştırmacı Yazar Tacettin Kepenek gölün bulunduğu yerde çektikleri program ile HİTİT GÖLÜ SUPPİTASSU hakkında izleyenlere bilgiler verdiler.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA