SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

 “İşsizlik İle Birlikte Ev Fiyatları da Göçü Artırmaya Başladı”

Bu biyografi 16 Haziran 2021 - 8:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çayır: “Sivas’ta işsizlik ile birlikte gayrimenkul fiyatlarındaki artış şehirden insanların giderek daha fazla göç etmelerini ortaya çıkarıyor.” dedi.

Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, Sivas’ta konut satış fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyerek, şehirde insanlar zaten işsizlik ile bir mücadele içerisinde, birde ev fiyatlarındaki artış yüzünden Sivas’tan göçü daha da hızlandırmaya başladığını söyledi.

“KONUT FİYATLARIDAKİ ARTIŞDA GÖÇÜN NEDENLERİ ARASINA GİRDİ”

Çayır, yaptığı açıklamada şunları ifade etti. “şehrimizde ev fiyatları anormal derecede yükselişe geçti. Sivas ili olarak zaten işsizlik ile mücadele eden bir il konumundayız. İnsanların dişinden tırnağından artırarak bir ev sahibi olma hayali Sivas’ta her geçen gün yok oluyor. İçerisinde bulunduğumuz salgın döneminde ekonomik olarak her kesimin etkilendiği bir gerçek. Durum böyle olunca ekonomik olarak dara düşen vatandaşlar geçmiş yıllarda belli imkanlar içerisinde aldıkları gayrimenkullerini satarak biraz olsun ekonomik anlamda kendilerini rahata çıkarmak istiyorlar. Vatandaş elindeki gayrimenkule piyasa değerinin çok üzerinde bir fiyat biçiyor. Buda haliyle şehir yaşayanlarının ev alma hayalini giderek zorlaştırıyor. Yine şunu da belirtmekte fayda var. Bir kesim ekonomik durumunu düzeltmeye çalışırken bir kesiminde yaşam koşulları daha da zorlaşıyor.” ifadelerine yer verdi.

“GÖÇ İLE BİRLİKTE SERMAYEDE ŞEHİRDEN GİDİYOR”

Göç, sadece insanların sayı bakımından bir mekândan diğerine gitmesi anlamına gelmez diyen Çayır: “göç eden insan beraberinde pek çok şeyi de gittiği yere taşımaktadır. Buda haliyle göç, nüfus hareketinin yanında bilginin, deneyimin, işgücünün, kültürün, üretimin, tüketimin ve en önemlisi sermayenin de yer değiştirmesidir. Şehrimizde işsizlik ile mücadele edilirken şimdilerde ise konut fiyatlarındaki abartılı artış yüzünden şehir insanı elindeki birikimi ile birlikte başka şehirlere sermayesini de götürmeye başladı.” şeklinde ifade etti.

“EV SATIŞ FİYATLARI KADAR, KİRA FİYATLARI DA HER KESİMİ ETKİLER OLDU”

Evlenip ayrı eve çıkarak kendilerine yeni bir hayat kuran birçok çiftin ise ekonomik nedenler ile birlikte işsizlik yüzünden anne babalarının kaldıkları eve tekrardan yerleştiklerini söyleyen Çayır, konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “insanlar evlendiklerinde ayrı eve çıkarak mutlu bir yuva kurma hayali ile yeni bir hayata başlıyorlar. Ama zaman içerisinde görüyoruz ki ekonomik nedenler ve konut fiyatlarındaki artışlar ev kiralarının da beraberinde artmasına neden oluyor. Buda evli çiftlerin bir süre sonra ev kirasını dahi ödemekte zorlanmalarına neden oluyor. Çözüm olarak ise özellikle son dönemlerde evli çiftler geçim sıkıntısı ile birlikte anne babalarının evine yerleşerek orada hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA