SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Manda ırkını korumak adına damızlık manda boğaları, kura yöntemiyle çiftçilere verildi

Bu biyografi 16 Nisan 2021 - 8:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi kapsamında hazırladığı, İl Özel İdaresinin ise finanse ettiği “Mandalarda Verim Yükseltme Projesi” hayata geçti.

Projenin tanıtım programı ve manda teslim töreni ise Ulaş ilçesi Kovalı mevkiindeki Et ve Süt Kurumu Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Programda söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İl Özel İdare bütçesinden %60, çiftçi katkısı %40 olmak üzere toplam 448.000,00 TL kaynak kullanılarak 50 Adet Damızlık Manda Boğası alımının gerçekleştirildiğini söyledi. Projemiz ile mandacılıkta kan değişimini sağlayarak et ve süt verimini artırmayı, işletmelerinin daha karlı olmasını sağlamayı, uzun vadede hayvanların genotipik özelliklerini iyileştirmeyi, manda temininde güçlük çeken işletmelere destek olmayı ve manda varlığını artırmayı amaçladıklarını vurgulayan Yıldız, “Manda yetiştiriciliği kültürü ilimizde yıllardır vardır.  Islah Projesi ve yine Bakanlığımız tarafından yürütülen Anaç Manda, Malak Desteklemeleri ile 2011 yılında 1500 baş olan manda sayısı 2020 yılında 7000’e çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ise İl Özel İdaresinin tarıma desteğinin tam olduğunu ve paydaş kurumlara destek olacaklarını ifade etti. Devlet-Vatandaş işbirliğinin önemine dikkati çeken Akkaş, Sivas’ın tarımda çok daha iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise salgın dönemine rağmen üretimin aksamadığına dikkati çekti. Üretimin, istihdamın, tarım ve hayvancılığı devletin öncelikleri arasında olduğunu belirten Bilgin, çiftçinin yanında olduklarını vurguladı. Başkan Bilgin, projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Birçok Tarım ve Hayvancılık Projesi Hayata Geçirildi

Sivas Valisi Salih Ayhan ise Sivas’ın bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ancak kırsaldan kente göçün yoğun olarak yaşandığını söyledi. Bu durumun önüne geçmek için bir takım çalışmalar yaptıklarını aktaran Vali Ayhan, “Göreve başladığım ilk günden beri en büyük gayem Sivas’ı tarım ve hayvancılıkta hak ettiği yere taşımaktı. Bu vizyonla “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” sloganıyla birçok tarım ve hayvancılık projemizi hayata geçirdik geçirmeye de devam ediyoruz” dedi. Tarım ve hayvancılık üzerine yapılan birçok araştırma ve fizibilite çalışmalarının ardından hayata geçirilen projeleri anlatan Vali Salih Ayhan, “Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi, Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi, Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi, Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi Projesi, Yerli Tohumların Üretiminin Artırılması Projesi, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi gibi bu toprakların ruhuna uygun pek çok projeyi, ekonomik değeri yüksek, verimli ve sistemli üretimleri hayata geçirdik” diye konuştu.

Sivas, Birçok Hayvancılık Sektöründe İlk 10’da

Sivas’ın hayvancılıkta büyük bir ivme kat ettiğini dile getiren Vali Ayhan, “2020 yılı hayvancılık istatistiklerine baktığımızda Sivas arıcılık işletme sayısında Türkiye 2. si, bal üretiminde Türkiye 4.sü, kovan sayısında Türkiye 7.si, sığır (melez) sayısında Türkiye 7.si, manda sayısında Türkiye 10.su, sığır (saf kültür) sayısında Türkiye 11.si, koyun sayısında ise Türkiye 21.sidir” şeklinde konuştu.

Mandacılık Gelişmeye Devam Edecek

İlimizde manda yetiştiriciliği yapan işletmelere 50 adet damızlık manda boğası dağıtımı gerçekleştirildiğini belirten Vali Ayhan, projemiz %60 Özel İdare katkılı, %40 çiftçi katkılı olacak şekilde tamamlandı. Sivas İli manda popülasyonuna bakıldığında yıllara göre bir artış söz konusudur. Hayvan sayısındaki artış süt ürünlerindeki değerlendirmeyi de ön plana çıkaracaktır. Manda yoğurdu, kaymağı ve tereyağı için bir pazar ortaya çıkacaktır. Sivas ve ilçelerinde manda yetiştiriciliğinin artmasını sağlayarak, yetiştiricilik yapan işletmelerden elde edilen süt ve ürünlerinin pazarda yer alacaktır. Böylece manda yetiştiriciliğinin teknik altyapısı iyileştirilecek ve bölge hayvancılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilir bir faaliyet haline getirilecektir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kura çekimi yapılarak, çiftçilerimize mandaların teslimatı yapıldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA