SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

İşin Uzmanı ‘Penguen’ Gibi Yürüyün” dedi

Bu biyografi 22 Şubat 2021 - 0:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzman Dr. Mustafa Kısa, kış ayalarında vatandaşları düşmelere karşı uyararak Buz ve kar üzerinde ‘penguen’ gibi yürüyün çağrısında bulundu.

Medicana Sivas Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, kar yağışının ardından ve soğuk havanın eksi derecelere kadar gerilemesi ile oluşan buzlar nedeni ile düşme, kırık çıkık vakalarında artış yaşandığına dikkati çekerek, buz ve kar üzerinde penguenler gibi kısa ve yavaş adımlarla yürünmesini önerdi.

Kış mevsiminde ciddi sorunlara yol açan düşme olaylarından korunmak için yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulunan Kısa, “Doğada bizim için çok önemli bir örnek mevcut, penguenler gibi yürümemiz gerekiyor. Penguenler yürürken vücut ve dizler hafif kırılmış biçimde ve hafifte öne eğik durumda, eller ve ayaklar serbest yana açılmış, yürürken ayaklarımız vücut hizasında değil, yana doğru açılmış şekilde yürümeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Kısa; “Yürürken bazı şeylere de ayrıca dikkat etmeliyiz mesela, elimizdeki telefona bakarak telefon ile ilgilenerek yürümemeliyiz. Dikkatimizi telefona vereceğimiz için her hangi bir düşme anında kontrolsüz düşebiliriz. Elimizde mümkün olduğunca poşet taşımamalıyız yine yürürken vücudumuzun dengesini bozacağı için ağırlıklardan kaçınmalıyız. Son olarak kesinlikle eller cepte yürümemeliyiz” dedi

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA