SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Kuraklığı masaya yatırmalıyız”

Bu biyografi 08 Ocak 2021 - 2:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Kuraklığı masaya yatırmalıyız”

Çetindağ, Valiliğimiz, belediyemiz, sivil toplum örgütlerimiz el ele vererek iklim değişikliğinden dolayı kuraklığa ilişkin neler yapılabileceğini masaya yatırmalıyız” dedi.

2021’in ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi

Sivas Ziraat Odası, 2021 yılının ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirdi.

Sivas Ziraat Odası; yeni yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.  Ahmet Ataman Konferans Salonu’nda Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve Meclis Başkanı Cemil Gözen başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya konuk olarak Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, katıldı.

Koronavirüs tedbirlerine riayet edilerek gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Meclis Başkanı Gözen, davetlerine icabet eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e teşekkür ederek 2021 yılının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“BİR DAMLA YAĞMUR DÜŞMEDİ”

Sivas’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ “Biliyorsunuz Sivas’ımız tarım şehri. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nüfusun yüzde 66’sı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Mezralarımızla birlikte 2 binin üzerinde yerleşim yerimiz var. Vatandaşlarımız genelde toprakla uğraşıyor. Bu da gösteriyor ki Sivas bir tarım şehri. Son yıllarda da çok sayıda sulama barajları yapıldı, göletler yapıldı. Gerçekten Sivas’ın çehresi değişti. Koronavirüsün yanı sıra bir de kuraklık etkili oldu. Bakıyorsunuz birinci aydayız ama daha bir damla yağmur düşmedi. Çiftçimiz arazisini ekti ama şu anda sıkıntı var. Ne zaman yağacak diye heyecanla bekliyoruz. Valiliğimiz, belediyemiz, sivil toplum örgütlerimiz el ele vererek iklim değişikliğinden dolayı kuraklığa ilişkin neler yapılabileceğini masaya yatırmalıyız” dedi.

Belediyenin, Sivas Valiliği ile birlikte kurduğu Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret AŞ’nin (SİVTAŞ) ilimiz açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden Başkan Çetindağ, “Bu şirketin kurulması ve bu şirkete bağlı yem ve süt işleme tesisleri çok önemli. Onun yanında hayvan pazarının yapılması çok kıymetli.  Hayvan pazarı biliyorsunuz çok orijinal bir şekilde yapıldı. Burada emeği geçen başta Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza ve Tarım Platformunun değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Şu anda bitti. Başkanım; hayvan pazarında bizim de çok emeğimiz var. Bu işin mimarlarından birisiyiz. Çünkü Tarım Platformunu ilk biz kurduk. Hayvan pazarının Belediyemizin nezdinde Ziraat Odası ve Borsa ile birlikte işletilmesini istiyoruz. Sayın Valimizle de paylaşarak bunun gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Bir köylü çocuğu olarak biliyorum ki tarıma hiç yok demiyorsunuz. Ben geldiğiniz için, meclisimize katıldığımız için şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sivas Belediyesi olarak ortak akıl ve istişareye büyük önem verdiklerinin altını çizen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Tarımın öneminin koronavirüs salgını nedeniyle daha da önem kazandığını kaydeden Başkan Bilgin, tarım ve hayvancılığa büyük önem verdiklerini ve bu doğrultuda Valilik ile birlikte SİVTAŞ’ı kurduklarını söyledi. Klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra istihdama yönelik çalışmalara da önem verdiklerini belirten Bilgin, Sivas’ı el birliğiyle daha iyi noktalara getireceklerini dile getirdi.

“HER ÖNERİYE AÇIĞIZ”

Ulaş ilçesi Kovalı mevkisinde yapımı tamamlanan modern hayvan pazarına ilişkin de konuşan Başkan Bilgin, “Buranın işletmesi ile ilgili geçen günler Sayın Valimiz ile görüştük; ‘İşletmesini belediyeye verelim’ dedi. Biz hazırız. Sonuçta şehirlerde hayvan pazarlarını genelde belediye işletiyor. İşletilebilmesi noktasında belediyenin o kurumsal gücünün de orada olması gerekiyor. Biz o teklife hazırız. Bizim yönetim anlayışımıza da uyuyor. Nedir bizim yönetim anlayışımız? Ortak akıl, istişare. Bu noktada paydaşlarımızla, Ziraat Odası, Borsa ile birlikte işletiriz, bu şehre değer katarız. Şu anki hayvan pazarının taşınması noktasında da bir çalışmamız var. Oradaki ortam güzel bir ortam değil. Üreticiye de yakışmıyor. İnsanlarımızın yaşam kalitesini artırmamız lazım. Başkanım; hayvan pazarı konusunda dediğiniz  her öneriye açığız. Oturur, taraflarla konuşuruz ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Dediğim gibi biz belediye olarak hiçbir şeye ‘Bana ne’ demiyoruz. ‘Üzerimize vazife olmayan hiçbir şey yok’ demiyoruz. Her işin bizim üzerimize vazife olduğuna inanıyoruz. Çünkü belediyecilik kılcal damarlardır. Belediye nerede olmazsa orada hizmet aksar, en azından uyuşur; belli bir noktadan sonra da kangren olur. Şehri temizleyeceğiz, şehrin parkı güzel olacak, şehirde ulaşım sorunu olmayacak; bunun yanında şehre vizyon verecek, şehrin ekonomisini, üretimini geliştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Başkan Bilgin, toplantının sonunda meclis üyelerinin sorularına cevap vererek taleplerini dinledi. Toplantının sonunda Ziraat Odası Başkanı Çetindağ, günün anısına Başkan Bilgin’e çiftçileri sembolize eden kağnı maketi hediye etti.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA