SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Şehir Müzeler ile Donatılıyor

Bu biyografi 23 Aralık 2020 - 1:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehir Müzeler ile Donatılıyor

Tarih ve kültür şehri Sivas, hayata geçirilen yeni kültür ve sanat projeleriyle daha da ön planda olacak. Sivas’ın kültürel mirasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan müze projeleri kapsamında, Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılında Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, yarı açık cezaevinin Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ne dönüştürülen binasında başlatılan teşhir-tanzim çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunarak, İl Özel İdaresi teknik personelinden projenin son durumu hakkında bilgi aldı.

-Şehrin Kimliğine Sahip Çıkıyoruz

Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada; Sivas’ın kültür ve sanat alanında güçlü bir kimliğe sahip olduğunu ifade ederek, bu yapıya katkı sağlamak için Sivas’ta müze projelerine ağırlık verdiklerini söyledi.

Sivas’ın müzeler şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini anlatan Vali Salih Ayhan, bu projelerin başında Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi projesi geldiğini söyledi.

Vali Salih Ayhan, “Projenin uygulandığı alan daha önce yarı açık cezaevi olarak kullanılıyordu. Geçmişin kuruluş felsefesine uygun olarak Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesinde, sanayi faaliyetlerinin yapıldığı o ruhu yansıtacağız. Projede yaşayan bir müze konsepti uygulanacak olup, eski dönemin ruhunu muhafaza ederek modern çağın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurup güzel bir müze anlayışı ortaya koyacağız.” dedi.

-Sivas Müze Havzası Olacak

Projede çevre düzenleme çalışmalarına kısa süre içinde başlanacağını anlatan Vali Salih Ayhan, “Sivas’a müthiş bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’nin yanına Zanaatkarlar Çarşısı ve karşısına da Aşık Veysel Ozanlar ve Müzik Kültürü Müzesi yapılacak. Bölgede bulunan Arkeoloji Müzesi de düşünüldüğünde burası âdeta müze havzası olacak.” dedi.

-Vatandaşın Sivas’a Gelmesi İçin Birçok Nedeni Olacak

Sivas’ın geleceğini en iyi şekilde planlamaya gayret gösterildiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “2021 yılında Yüksek Hızlı Trenin (YHT) başlamasıyla vatandaşlarımızın Sivas’a gelmesi için birçok nedeni olacak. Bunların başında ilimize kazandırdığımız müzeler olacak. Hedefimiz ilimize 20 adet interaktif yaşayan müze kazandırmak. Halkımız, keyif aldığı, kalıcı eserleri gördüğü, geçmişi yâd edip geleceğe de ümitle baktığı müzeleri görme imkanına kavuşmuş olacak. Kuşaklar arası kopukluk olmasın istiyoruz. Tüm tarihi ve kültürel zenginliğimizi emanet bilinci ile geleceğe aktarmak istiyoruz.” dedi.

-Vali Ayhan’dan Emeği Geçenlere Teşekkür

Güçlü bir vizyon ile çalışmalara devam edeceklerini anlatan Vali Salih Ayhan, Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’nin ilimize kazandırılmasına emeği geçen başta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğüne ve ORAN Kalkanıma Ajansına ve İl Özel İdaresi teknik personeline teşekkür etti.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA