SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Başkan Çetindağ, “Bakanlık harekete geçmeli”

Bu biyografi 11 Aralık 2020 - 17:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Çetindağ, “Bakanlık harekete geçmeli”

Ülkemizde bu yılın kurak geçtiğini ve kuraklıktan etkilenen iller arasında Sivas’ın da yer aldığını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; “5-6 aydır yağmur yağmıyor. Şu anda kış mevsimi; karımız, yağmurumuz yok. Artık barajlarımız boşaldı, yer altı sularımız da bitmek üzere.  Tarım Bakanlığı’nın derhal tüm ekibiyle, tarımın tüm paydaşlarıyla beraber kuraklık meselesi noktasında bir an evvel hazırlıklara başlaması lazım” uyarısında bulundu.

“Kuraklık konusunda acilen çalışma yapılmalı”

Türkiye’de 2020 yılının kurak geçtiğini ifade eden Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşların bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kuraklığın etkisini hissettirdiği iller arasında Sivas’ın da yer aldığına dikkat çeken Çetindağ; çiftçilerin kuraklık konusunda bilgilendirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

“BARAJLARIMIZ BOŞALDI”

Çetindağ; “Biliyorsunuz 2020 yılında ciddi bir kuraklık var. Bu kuraklıktan etkilenen illerimizden birisi de Sivas’ımız. Baktığımız zaman 5-6 aydır yağmur yağmıyor. Şu anda kış mevsimi; karımız, yağmurumuz yok. Bilhassa Tarım Bakanlığımızın özellikle bu konuda şimdiden hazırlıklarına başlamasını istiyorum. Çiftçilerimizi ona göre yönlendirmek gerekiyor. Salgın hastalık bitecek, pandemi bitecek ama kuraklık bitmeyecek. İklim değişiklilerinden en fazla  etkilenen bölgelerden birisi de İç Anadolu Bölgesi. Artık barajlarımız boşaldı, yer altı sularımız da bitmek üzere.  Akarsularımız bitiyor. Tarım Bakanlığı’nın derhal tüm ekibiyle, tarımın tüm paydaşlarıyla beraber kuraklık meselesi noktasında bir an evvel hazırlıklara başlaması lazım. Gördüğümüz kadarıyla şu anda böyle bir hazırlık yok. Bu konu çok önemli” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Şu anda bu aylarda karın, yağmurun olması lazımdı” ifadesini kullanan Çetindağ; “Çiftçilerimizi bu konuda yönlendirmemiz lazım. Gördüğümüz kadarıyla ve aldığımız bilgilere göre artık kuraklık her sene arta arta devam edecek. Zaman geçmeden bunun hazırlıklarına başlamamız lazım. Tarım Bakanlığı’nın da çok geç kalmadan bir an önce kuraklık meselesinde harekete geçmesi lazım. Tarım Bakanlığımızla, üniversitelerimizle, tarım il müdürlükleriyle, ziraat odalarıyla, sivil toplum örgütleriyle beraber bunun derhal gündeme alınarak üzerinde ciddi ciddi düşünülmesi lazım. Sizin aracılığınızla Tarım Bakanlığımıza, üniversitelerimize, bilim insanlarımıza çağrı yapıyorum. Çok geç kalmadan hazırlıkların yapılması gerekir. Salgın hastalık elbet bir gün bitecek ama kuraklık böyle giderse kalıcı olacak. Vah, tüh demeden ülke olarak bununla ilgili hazırlıklara başlayarak ona göre hareket etmeliyiz. Bu konuda ilgililerden çalışma bekliyoruz ve takipçisi de olacağız” şeklinde konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA