SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

ASELSAN Hassas Optik Üniversiteye solunum cihazı hibe etti

Bu biyografi 11 Aralık 2020 - 16:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ASELSAN Hassas Optik Üniversiteye solunum cihazı hibe etti

Yıldırım, “ASELSAN Sivas sadece 350-400 kişinin istihdamında değil, şehrin sosyal, ekonomik, kültürel hayatında da varlığını gösteriyor.” dedi.

ASELSAN Ürettiği Ventilatör Cihazları Üniversite Hastanesine Hibe Etti

COVİD-19 salgını ile birlikte ASELSAN ürettiği yerli ve milli solunum cihazlarını ihtiyaç duyan hastaların hizmetinde kullanılmak üzere Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a teslim etti.

Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen törene, Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, SCÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, ASELSAN Sivas Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım ve ASELSAN Sivas Genel Müdürü Murat Şahin katıldı.

Beş adet solunum cihazının teslim töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Türkiye’nin yerli ve millileşmesindeki en güzel adımlardan birinin daha yaşandığını söyleyerek, Dünyada birçok ülkenin maske bulamadığı bir dönemde ülkemizin maskenin yanı sıra bu tür solunum cihazlarını ve tıbbi cihazları üreterek sattığını belirtti.

Sivas’ta 300’e yakın solunum cihazı bulunduğunu, hastane doluluk oranlarının ise yüzde 30 seviyesinde olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, Sivas’ın sağlık altyapısı bakımından da en iyi iller arasında yer aldığını ifade eden Vali Ayhan, “Savunma sanayisinde olsun, diğer yenilikçi yaklaşımlar anlamında olsun yeni, gelişen, büyüyen, ileride adından da sıkça söz ettirecek bir kuruluşumuz. İleride birlikte daha büyük projelere imza atacağız. Kendi ürettikleri, ihraç ettikleri ürünlerden 5 adedini de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne hibe etmeleri çok anlamlı.” dedi.

Devletin Büyüklüğünü Bir Kez Daha Gördük

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Üniversite Hastanesi’nin kurulduğu günden bu yana en iyi imkâna sahip olduğu bir dönemde olduğunu belirterek, “Devletimizin büyüklüğünü bir kez daha gördük. Bu cihazların bizim için en büyük özelliklerinden biri de yerli ve millî olması. Biz bu cihazları yurt dışından ithal ediyor ve büyük paralar veriyorduk. Artık bu cihazlar yerli ve millî olarak ülkemizde üretiliyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanemize bağışlanan ventilatör (solunum cihazı) için ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım’a, nezdinde ASELSAN Sivas Genel Müdürü Murat Şahin’e ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi

ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım ise pandemi döneminin rahat atlatılması için bazı aşı ve ekipmanlar gerektiğini ifade ederek, “İmkânlarımız ölçüsünde hastanelerimize destek olmaya çalışıyoruz. ASELSAN Sivas sadece 350-400 kişinin istihdamında değil, şehrin sosyal, ekonomik, kültürel hayatında da varlığını gösteriyor. Allah bu cihazlara kimseyi muhtaç etmesin ama muhtaç olduğumuzda da bu cihazlar elimizde olsun.” ifadelerini kullandı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA