SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Başkan Bilgin’e ziyaret

Bu biyografi 03 Aralık 2020 - 23:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Memur-Sen Engelliler Komisyon Başkanı Selman Devecioğlu, Sivas Sağırlar Spor Kulüp Başkanı Mustafa Epik, Engelli Şair ve Yazar Muhammet Gökkaya, Prof. Dr. Recep Toparlı, İbrahim Yasak, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nevzat Öztürk, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette belediyesinin destekleriyle Selman Devecioğlu ve Muhammet Gökkaya’nın çıkarmış oldukları kitaplar tanıtıldı.

Ziyarette konuşan Prof. Dr. Recep Toparlı, “Engellerini her koşulda aşan arkadaşlarımızla birlikte bugüne kadar bizlere destek olan siz başkanımızı ziyaret etmek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık oluşturmak için bir araya geldik. Ayrıca Memur-Sen Engelliler Komisyon Başkanı Selman Devecioğlu ile Şair ve yazar Muhammet Gökkaya’nın belediyemiz destekleriyle çıkarmış olduğu 2 güzel kitabında tanıtımını yapmak aynı zamanda asıl engelin akıllarda olduğunu kanıtlayan kitaplarımızı kamuoyuyla paylaşmak için buradayız. Tabi bu konuda sizin de emeğiniz, desteğiniz var sizlere de teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Memur-Sen Engelliler Komisyon Başkanı Selman Devecioğlu, “Bugün Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi gerçekten de ‘AK Parti varsa engel yoktur.’ Burada sizin şahsınızda ve bütün kurumlarımızda engelleri kaldırmak için çalışmalar yapılıyor. Ben bugüne kadar birçok şehri gezdim. Sivas’ta yapılan çalışmalar birçok şehirden ileride. Belediyemiz bu anlamda ihtiyaç duyulan her noktada imdadımıza yetişiyor. Engellerimizi aşmak için bir birliktelik örneği sergiliyor, bu anlamda sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Bir kitap çıkarmak istedik; engellilerin hayatlarını anlatan, yaşadığı zorlukları dile getiren, farkındalık oluşturan, dikkat çeken bir eser ortaya koymaya gayret gösterdik. 1993’te yatılı bir okulda okuyan görme engelli bir kardeşimizin hayatını anlatmaya çalıştık. Kendi hayatımızdan örnekler sunduk. Türkiye’de bizler için 2000 yılından sonra neler değişti bunu anlatmaya çalıştık. Tabi o zamanlar bir Valinin, bir Belediye Başkanın yanına gitmek ne kadar zorken şimdi bir telefonla ulaşabildiğimizi nereden nereye geldiğimizi anlatmaya çalıştık. Bu anlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen siz Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Şair ve Yazar Muhammet Gökkaya, “Gönlümüzden geçen kelimeleri kâğıda dökerek yıllardır şiir yazıyordum ve şiirlerimi bir kitapta toplamak en büyük hayalimdi. Bu hayalimi gerçekleştirme de Başkanımız büyük bir dayanışma örneği sergiledi ve bizlere destek oldu, kendisine teşekkürlerimiz iletiyorum. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum; bazı alışveriş merkezleri ve kafelerde engelli rampası bulunmamakta. Kaldırımlar ne kadar düzgün yapılmış olsa da girişleri ya yüksekte ya merdivenli bu da bizleri zor durumda bırakmakta. Bu konuda sizlerden ve işyeri sahiplerimizden destek istiyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

“Sivas Belediyesinin bizlere vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine başlayan Sivas Sağırlar Spor Kulüp Başkanı Mustafa Epik, “Bu anlamlı günde; anlamlı çalışmalara, anlamlı projelere imza attığı için Başkanımızı tebrik ediyorum. Engelli deyince akla sadece kaldırım yol çalışmaları geliyor ama sosyal kültürel etkinliklerde bizler için oldukça önemli. Tabi kültürel manada bu kitapların basılması ve dağıtılmasını da çok önemsiyoruz. İnşallah pandemi sürecinden sonra sosyal etkinliklerin artırılması noktasında çalışmalar yapacağınıza inancımız tamdır.” dedi.

ENGELLİ DOSTU ENGELSİZ BİR ŞEHİR OLUŞTURACAĞIZ

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu anlamlı günde bir araya gelmemiz oldukça önemli. Farkındalık oluşturabilmek, bazı noktalara dikkat çekebilmek varsa eksiğimizi görebilmek adına sizlerle bir araya gelmeyi çok önemsiyoruz. Yola çıkarken şu hedefi koyduk. Sadece fiziki açıdan değil, her açıdan başta zihinler olmak üzere “Engelli dostu engelsiz bir şehir oluşturacağız.” dedik. Bugün belki de en çok takıldığımız nokta proje yaparken de, hizmet yaparken de caddeleri, sokakları engelli vatandaşlarımıza uygun olarak düzenlemek. Bugün bir engelli vatandaşımız çarşıya çıktığı zaman hayatını tek başına idame ettirecek fiziki şartları, altyapıyı oluşturmamız lazım… Bu açıdan Recep hocamız ve İbrahim Yasak hocamız zihinlerdeki engeli kaldırarak engelli kardeşlerimizin her açıdan hayata entegre olması hayatın içerisinde olması kendi içerisinde var olan güzellikleri yetenekleri ortaya çıkarma noktasında ciddi manada uzun yıllar sonra da hatırlanacak eserler ortaya koyuyor bu çok önemli. Bundan dolayı hocalarımıza çok teşekkür ederim.” dedi.

“Bu sene pandemiden dolayı birçok projemizi ötelediğimiz gibi engellilere yönelik hizmetlerimizi de maalesef yapamadık.” diyen Başkanımız Bilgin, “Ancak inşallah dünya bu sıkıntıyı atlattığı zaman bu açığı önümüzdeki süreçte yapacağımız projelerle kapatacağız. Selman Hocamızın ve Muhammet kardeşimizin iki güzel eseri bugün Sivaslı hemşerilerimizin istifadesine sunacağız. Kültürel anlamda bu eserleri, bu tür çalışmaları çok önemsediğimizi bilmenizi istiyorum. Bunlar hem gelecek nesillere aktarabileceğimiz eserler hem de farkındalık oluşturabilmek adına güzel fırsatlar. Selman Hocam kitabında görme engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunları, sıkıntıları bazı bölümlerinde paylaşmış. Muhammed kardeşimizin şiirleri oldukça anlamlı, manidar. Kendilerini tebrik ediyorum, başarıları daim kalemleri kuvvetli olsun.” dedi.

Konuşmaların sonunda ziyaretin anısına Başkan Bilgin misafirlere çeşitli hediyeler takdim etti.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA