SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Vali Ayhan, “Kadına Şiddet İnsanlığa Şiddettir”

Bu biyografi 25 Kasım 2020 - 23:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Kadına Şiddet İnsanlığa Şiddettir”

Vali Ayhan, Kadınlara Karanfil Dağıttı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında İnönü Bulvarı üzerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran ve benzerliğiyle dikkat çeken tiyatro oyuncusu Samet Sümbül ile birlikte kadınlara karanfil dağıttı.

Vali Salih Ayhan, Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde kurulan KADES uygulamasının tanıtımı ve farkındalığı artırılmasına yönelik kurulan standı ziyaret etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kurulan stantta kadınlarla bir araya gelen Vali Salih Ayhan, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) hakkında bilgi vererek farkındalık yaratmak adına turuncu balonları gökyüzüne bıraktı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edildiğini söyledi. KADES uygulaması hakkında bilgi veren Vali Ayhan “Böyle bir günün gündemimizde olması, kadın hakları açısından önemli olsa da maalesef buna ihtiyaç duyulması bakımından son derece trajiktir. Sizlerin de bildiği gibi kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından KADES uygulaması, geliştirilmiştir. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarla hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabilmektedirler. Bu uygulama ile her zaman kadınların, çocukların yanında olan devletimiz; mağdurların bir tık kadar yakınında olmaktadır. Bu uygulamayı kullanmak için şiddet gören ve bu anlamda mağduriyet yaşayan biri olmanız gerekmiyor. Eşiniz, dostunuz, çocuğunuz veya komşunuz olabilir. Tanık olduğunuz bir şiddet olayında inisiyatif kullanmak, duyarlı bir davranış sergilemek isteyebilirsiniz. KADES bu anlamda da vatandaşlarımıza hizmet etmektedir.” dedi.

– Kadınlarını Baş Tacı Eden Bir Medeniyetin Mirasçılarız

2015 yılında faaliyete başlayan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Kadın Konukevinin her zaman mağdur, mazlum kadınların hizmetinde olduğunun altını çizen Vali Salih Ayhan, “Özellikle, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM),  sunduğu rehberlik, hukuki ve psikolojik destek, barınma amaçlı yönlendirme faaliyeti, koruyucu ve önleyici tedbir işlemleri çok önemli bir misyonu yerine getirmekte; adeta kadınlarımıza kol kanat germektedir. Konuşmamın başında “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” diye bir günün olmasının bile trajik olduğunu ifade ettim.  Bizler, Veda Hutbesinde “Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.” diyen ve onların bizlere Allah’ın emaneti olduğunu tembih eden bir peygamberin ümmetiyiz. Yine bizler, Batı’da kadına değer verilmezken, bırakın değeri kadına isim bile koymaya gerek duyulmazken kültüründe, geleneklerinde her daim kadınlarını baş tacı eden bir medeniyetin mirasçılarız.” ifadelerini kullandı.

– Kadına Şiddet İnsanlığa Şiddettir

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, İnönü Bulvarı’nda kadınlara karanfil dağıttı. Atatürk Kongre Müzesinde prova yapan Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları ile de karşılaşan Vali Salih Ayhan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran ve benzerliğiyle dikkat çeken tiyatro oyuncusu Samet Sümbül ve kongre delegeleri ile de birlikte kadınlara karanfil verdi. Tiyatro oyuncularına teşekkür eden Vali Salih Ayhan, “Kadın ailenin bireyidir, omurgasıdır, Türk aile yapısının özüdür. Bu özü, ne kadar muhafaza edersek haklarına, hukuklarına saygı gösterirsek o kadar da Türk devleti, toplumu güçlü olur. Sanatkârıyla, idarecisiyle, yöneticisiyle, oyuncusuyla her haliyle bu toplumun daha da güçlü olacağına ben inanıyorum. Bu anlamda farkındalık programına katılımınızdan dolayı öncelikle tiyatro sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Her daim, bizim Sivas Kongremizi 100 yıl sonra vatandaşımızın gönlünde sağlam bir şekilde anımsanmasına vesile oldukları için teşekkür ediyoruz. Bugün burada, tiyatro sanatçılarımızla Türk erkeği 100 yıl öncede 100 yıl sonrada, toplumun her ferdi ile kadına şiddeti reddetmiştir. Dünya da ilk kez kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan, kadını toplumun bir parçası gören Atamızı da anmadan olmazdı. Yine söylüyoruz kadına şiddet insanlığa şiddettir. Kadına şiddet uygulayan insan olamaz diyoruz. Bu mücadele günümüze anlam katan, farkındalık oluşturan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA