SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Sivas’ta tüm okullar ‘Okulum Temiz” sertifikası aldı

Bu biyografi 13 Kasım 2020 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta tüm okullar ‘Okulum Temiz” sertifikası aldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” kapsamında Sivas’taki tüm okullar gerekli şartları yerine getirerek ‘Okulum Temiz” sertifikası aldı.

MEB ile TSE arasında 27 Temmuz ‘da “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” imzalandı. Söz konusu protokol kapsamında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alındı. Program kapsamında Sivas’taki tüm okullar gerekli şartları yerine getirerek bu sertifikayı almaya hak kazandı.

“Okulum Temiz Projesi” Belge Dağıtım Programı, Valilik Ek Bina Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ile öğretmenler katıldı. Programın açış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, sertifikalandırma süreci hakkında bilgi vererek, okullarda devam eden Covid-19  tedbirleri ile ilgili de katılımcılara bilgilendirdi.

– Her Zaman Eğitim Camiasının Hizmetindeyim

Eğitim camiasının Sivas’ta her zaman yük olan değil, yük alan bir yaklaşımla devletine, milletine hizmet ettiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Eğitimcilerimiz, sadece iyi günde değil, kötü günde de “Nasıl faydalı olabilirim”in endişesini yüreğinde hissetmektedir. Salgının ilk günlerinden itibaren fedakâr öğretmenlerimiz, idarecilerimiz “Kim var?” diye sorulduğunda, Üstat Necip Fazıl’ın ifadesi ile sağına ve soluna bakmadan fert fert “Ben varım!” diyen ses olmuş, “Benim olmadığım yerde kimse yoktur.” düsturuyla, verilen görevi en ön safta omuzlamışlardır. Yapılan çalışmaları ben de bizzat takip ediyor, okul ziyaretlerimde ve her fırsatta eğitimcilerimizin hizmetinde oluğumu dile getiriyorum.” ifadelerini kullandı.

– Öğrencilerimizi Her Alanda Yetiştiriyoruz

Spordan, müziğe öğrencileri her alanda hayata hazırladıklarının altını çizen Vali Ayhan, “Kısa sürede ilimiz genelinde robotik kodlamadan, görsel sanatlara, müzikten, yabancı dile ve zeka oyunlarına 30’dan fazla atölye kurduk, 10 Montessori uygulama sınıfı açtık, Yetenek Merkezi gibi bir şaheseri şehrimize kazandırdık. ‘Spor Sivas Projesi’ ile bedenen, ‘Sanat Sivas’ projesi ile ruhen güçlü nesiller yetiştirmeye çalışırken ‘KÖPRÜ’ projesi ile de geleceğimiz olan öğrencilerimizi akademik yönden destekledik. Her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz “Sivas İçin Kitap Vakti” etkinliği bile, tüm şehrin adeta bir kitap sofrasında bir araya gelmesi yönüyle sembolik anlamı olan bir çalışmadır.” dedi.

– Okulların Açık Olmasını Çok Önemsiyorum

Eğitimde kaybedilecek bir saniyenin ileride çok daha büyük toplumsal sorunlara yol açacağına inandığını belirten Vali Ayhan, “Salgın döneminde okulların kapanmasına en çok üzülen kesimin eğitimciler olduğunu bizzat müşahede ettim.  Eğitimcilerimizin okulların açılması yönündeki kararlı duruşu ile okullarımız peyderpey öğrencilerine kavuşuyor. Ben okulların açık olmasını çok önemsiyorum. Her fırsatta şu hususları yüksek sesle ifade ettim; okulların açılması, kontrolsüz bir şekilde sokaklarda dolaşan öğrencilerin takibini kolaylaştırmakta ve onlara salgın sürecinde davranış bilinci kazandırmaktadır. Yine okulların açık olması öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlamakta ve öğretmenlerimizin itibarsızlaştırılasına fırsat vermemektedir.  Aslında okulların açılması, öğrencilerin güvenli alanlara sevki anlamını taşımaktadır.” diye konuştu.

Dağıtımı yapılan sertifikaların okullara hayırlı olmasını dileyen Vali Ayhan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bugün dağıtımını yapacağımız “Okulum Temiz” belgeleri okullarımızın temiz ve güvenli olduğunun;  öğrencilerimizin de bu güvenli çatının altında buluştuğunun en somut nişanesidir. Şair diyor ki  “Ehline denk gelmeyen her şey ziyan olur. Can da, inci, mercan da”  Ben de diyorum ki Sivas’ta eğitim ehline denk gelmiştir, öğrencilerimiz ehil ellerde, güvenli yerlerdedir.”

Konuşmaların ardından ilçelerden 1 okula merkezden ise 5 okula temsili olarak sertifikaları verildi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA