SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Küçüker, “Etik dışı pazarlama uygulamalarına karşıyız”

Bu biyografi 10 Kasım 2020 - 15:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçüker, “Etik dışı pazarlama uygulamalarına karşıyız”

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen–Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Taylan Küçüker, Gözlükçüler olarak çağdaş insanlarız, bizler lazer cerrahisine değil, etik dışı pazarlama uygulamalarına karşıyız. Etik dışı yapılan reklamlar sağlık meslek mensubu olarak bizleri incitmektedir.”dedi.

Küçüker, etik dışı yapılan reklamların sağlık meslek mensubu olarak kendilerini üzdüğünü dile getirerek açıklama yaptı.

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen–Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Küçüker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Gözlük insanın en yakın dostudur, insan dostundan arkadaşından kurtulabilir mi? Kim size “Kartal gözü, gözlüğünüzü atın, gözlüğünüz ‘den kurtulabilirsiniz ” diyorsa, sizin için asla gerçekleşmeyecek bir dua ediyor olabilir.

“Gözlüğünüz ‘den kurtulun, gözlüğünüzü atın, kartal gözü”.

Bu davetlerin karşı konulamaz, dayanılmaz bir çekiciliği ve cazibesi vardır. Reklamlar gözlük kullanıcılarının beklentilerini yükseltmekte, asla gerçekleşmeyecek vaatlerle bilinçaltlarına, beyinlere kazınmaktadır. Bu aşamadan sonra gözlük kullanıcısına hangi lasik komplikasyonunu anlatırsanız anlatın dinlemez. Artık onun beklentisi kartal gibi, süper vizyon görmek ve gözlükten kurtulmak, gözlüğünü atmaktır.

İnsan gözüne hangi cerrahi işlem yapılırsa yapılsın, bir kartalın görme keskinliğine ulaşamaz.

Dünya tıp literatüründe “kartal gözü” diye bir cerrahi işlem tanımlaması yoktur.  İnsanın gözlerinin kartal gözü gibi olması için gözlerinin büyüklüğü greyfurt kadar olması gereklidir. İnsanda bir retina kartalda çift retina bulunmaktadır. Günümüzün imkânları ile böyle bir ameliyatın yapılması da mümkün değildir. Mümkün olsa bile kim gözlerini greyfurt kadar büyük olmasını ister? İnsanın görme keskinliği yükseltilince alacağı uyarılarda artacaktır. Bu hayatı çekilmez kılar. Günümüzde hekimler arasında insanın görme keskinliğinin yükseltilmesinin etik olup olmadığı tartışma konusudur.

Gözlük atılacak bir sağlık gereci değildir. Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Görme kusurları gözlük, insanın en yakın dostudur, insan dostundan arkadaşından kurtulabilir mi?

Gözlük en uygun, ucuz, hiçbir yan etkisi olmayan tek optik sağlık gerecidir. Tartışılan konunun öznesi insan gözü, göz ve görme sağlığıdır.

Lazer cerrahisi sağlık açısından yapılma zorunluluğu olmayan, kişinin isteğine bağlı estetik cerrahidir.

Sadece bir çift gözünüz var, gözlerinizle kumar oynamayın.

Göz hekimleri, göz ve görme sağlığı bakım hizmet sunumunda en önemli paydaşlarımızdır.

Gözlükçüler olarak çağdaş insanlarız, bizler lazer cerrahisine değil, etik dışı pazarlama uygulamalarına karşıyız. Etik dışı yapılan reklamlar sağlık meslek mensubu olarak bizleri incitmektedir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA