SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Kitabının tanıtımına memleketinden başladı

Bu biyografi 08 Kasım 2020 - 20:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Prof. Dr. Hüseyin Bozbaş İlk Kitabını Yayınladı

Ankara Güven Hastanesi kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Bozbaş, akademik olarak yayınları haricinde yayınladığı hastalarını hikayeleştirdiği “Kalp Damar Hastalıkları Önlenebilir mi? Kolesterol Gerçeği” adlı ilk kitabını çıkaran Sivaslı hemşehrimiz Prof. Dr. Hüseyin Bozbaş’ın kitabı Cinius yayınları tarafından basıldı.

Yayınladığı kitabın tanıtımını yapmak için memleketi Sivas’ı tercih ederek Meva Restorantta basın mensupları ile bir araya geldi.

Bozbaş; hastalarının yanlış duyumlar nedeniyle ilaçları kesip ciddi mağduriyetler yaşıdığını belirterek. Kitabında 20 tane gerçek yaşanmış olaylara  yer verdiğini söyleyen Bozbaş, “İlaçların kesmelerinde kimisi kalp kirizi geçirmiş, kimisinde ise damarındaki farklı ilerlemiş stent takılmış, kimisi by pass ameliye geçirmişti. Hastaların öykülerini anlatmalarını rica ettim. Onlara bu anlamda hiç bir yönlendirmem olmadı.” dedi.

Prof. Dr. Hüzeyin Boztaş; “Kolesterol konusunda ciddi bir yanlış anlama ciddi bir bilgi kirliliği olduğu için bu kitabı yazmaya karar verdim. Bu ne anlama geliyordu? Hastalar yanlış duyumlar nedeniyle ilaçlarını kesip bunun sonucunda da ciddi mağduriyetler yaşıyorlardı. Bu hastalardan 20’sinin öyküsüne kitabımda yer verdim. Hastalar ilaçlarını kestiklerinde iki misli kalp krizi geçirmiş, iki misli damarındaki darlık ilerlemiş, iki misli bypass ameliyatına girmişti. Hastalarımızın öykülerini kendi ifadeleriyle anlatmalarını rica ettim. Benim onlara bu anlamda hiçbir yönlendirmem hiçbir telkinim olmadı. Hastalar yaşadıklarını ifade ettiler. Ve son kısımda da biz hastaya ne tür işlemler yaptık onu ifade ettik. Kitabımın çıkış kaynağı bu idi. Yaklaşık 2 yıl boyunca bu kitabın üzerinde çalıştım ve zaman buldukça peyderpey yazdım. Pandemi döneminde 45 günlük zorunlu izin kullandım. Bu izin döneminde de gece gündüz çalışarak kitaba son halini verdim. Kitap bu şekilde oluştu. Bu ilk kitabım. Daha önce 3 tıp kitabında bölüm yazarlığım vardı ama halka yönelik ilk kitabım. Kitap çok yeni. Henüz yeni çıktı. Onun heyecanı var. Şu anda bu heyecanı sizlerle paylaşmak istedim. Sivas’ta bulunmaktan, memleketimde bulunmaktan,  sizlerin huzurunda olmaktan ziyadesiyle mutluyum. Kitabın tanıtımına  memleketimden başlayalım istedim. Bunun için buradayım. Hepinize gösterdiğiniz ilgi için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Katılan tüm basın mensuplarına yayımladığı kitabı imzaladı.

KİTAP İÇİN NE DEDİLER?

“Profesör Bozbaş kitabında yalnız kolesterolle ilgili bilgi vermekle yetinmiyor. Çağımızın en öldürücü hastalığı olan kalp krizinden nasıl korunabiliriz sorusuna bilimsel verilere dayanarak ayrıntılı bir cevap veriyor. Bu hastalıktan yalnız doktorun çabasıyla korunulamayacağını, hastanın da sorumluluğu paylaşıp bilim dışı söylemlere kulak asmadan, sorunun temel neden ve nasıllarını öğrenip kendi derdine sahip çıkması gerektiğini vurguluyor. Önemli bir ihtiyacı karşılayan, toplum sağlığına katkı sağlayacak bir eser.” – Prof. Dr. E. Murat Tuzcu, Kardiyovasküler Tıp Bölüm Başkanı, Cleveland Clinic, Abu Dhabi.

“Anlattığı konuyu çok iyi bilen, ön cephede savaşan, sahadan bir hekim ve akademisyen tarafından, kalp hastalıkları, risk faktörleri, korunma yöntemleri ile ilgili bilinmesi gereken her şeyin sade, anlaşılabilir bir dille yazıldığı bir kitap bu. Türk okurunun bilgi hazinesini çok zenginleştirecektir.” -Prof. Dr. Mehmet Emin Korkmaz, Güven Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı, Ankara.

“Koroner kalp hastalığına neden olduğu bilinen hiperkolesteroleminin tedavisinde olmazsa olmaz yaşam biçimi değişikliğine ek olarak kullanılan ilaç tedavileri ile ilgili medya ve diğer iletişim araçlarında maalesef çok farklı ve kirli diyebileceğimiz bilgiler mevcut. Bunların sonucunda gerçekten ilaç kullanması gereken hasta grubunda ilaçlara karşı bir tedirginlik oluşmakta ve azımsanmayacak bir hasta grubu ilaçlarını kullanmamaktadır.  Konu ile yakından ilgili hocamın bu konuda yapılmış bilimsel yayınları temel alarak özellikle herkesin anlayacağı dilden yazdığı bu kitap, bu konu ile ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için okunması gereken çok değerli bir eser olmuş. Ellerine sağlık”.  – Prof. Dr. İrem Dinçer, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Ankara.

“Prof. Dr. Hüseyin BOZBAŞ yetkin bilgi birikimi ve tecrübesi ile kaleme aldığı bu son derece aydınlatıcı ve yararlı eserinde bilimsel çalışmaların sonucunda elde edilen kanıtları, tıbbi bilgileri ve hasta deneyimlerini bütün çarpıcılığıyla sunmaktadır. Kan yağları, kolesterol ve damar sertliği hakkında akıllardaki pek çok soruya kapsamlı yanıtları kolay anlaşılabilir bir biçimde gözler önüne seren bu kitap vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olacaktır”.  -Prof. Dr. Okan Onur Turgut, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sivas.

Prof. Dr. Hüseyin Bozbaş Kimdir?

1973 yılında Sivas’ın Kangal ilçesi Akpınar Köyünde doğdu.

Sivas Kongre Lisesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Tıp fakültesine başlarken çocuk doktoru olmak istiyordu. Fakat, fakülte yıllarında kalp ve damar hastalıklarına büyük ilgi duymaya başladı.

1999 yılında mezun oldu ve aynı yıl Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında asistanlığa başladı.

2004 yılında ABD Cleveland Klinik Kardiyoloji Bölümünde Prof. Dr. Murat Tuzcu’nun yanında bulundu.

2009 yılında doçent doktor oldu.

2018 yılında profosör oldu.

Prof. Dr. Hüseyin Bozbaş’ın 50’den fazla uluslararası hakemli dergide ve 20’den fazla ulusal halemli dergide yayımlanan makalesi ve 3 adet Türkçe tıp kitabında bölüm yazarlığı mevcuttur.

EĞİTİM DURUMU

1992-1999 : Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi- İngilizce

İŞ TECRÜBESİ

1999-2004 : Arş.Gör: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı

2004 : Gözlemci Doktor, Cleveland Clinic, Kardiyoloji Kliniği, Ohio, ABD

2004-2009 : Uzm.Dr/Öğretim görevlisi: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji

Anabilim Dalı

2009 : Doçentlik: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı, Ankara.

2018 : Profesörlük: Nişantaşı Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu, İstanbul

2009-Halen : Özel Ankara Güven Hastanesi, Kardiyoloji Kliniği

BİLİMSEL KURULUŞ ÜYELİKLERİ

Türk Kardiyoloji Derneği

Avrupa Kardiyoloji Derneği

Avrupa Kardiyoloji Derneği, Kapak Hastalıkları Çalışma Grubu

Avrupa Kardiyoloji Derneği, Perkütan Kardiyovasküler Girişim Birliği

UZMANLIK TEZİ

Kronik Böbrek Yetmezlikli Hastalarda Aritmi Sıklığı ve Belirteçleri

ARAŞTIRMA İLGİ ALANLARI

Girişimsel kardiyoloji (koroner anjiyografi, koroner balon/stent işlemi, kalp deliklerinin

anjiyografik olarak kapatılması),

Kolesterol yüksekliği (dislipidemi),

Kalp kapak hastalıkları,

Kalp yetersizliği,

Hipertansiyon,

Kalp ve damar hastalıklarından korunma.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA