SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“İstihdam isteniyorsa kaçak çalışma engellenmelidir”

Bu biyografi 05 Kasım 2020 - 11:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“İstihdam isteniyorsa kaçak çalışma engellenmelidir”

Ekici, “Enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın” dedi.

Türk-İş Sivas İl Temsilcisi Yol- İş Sendikası 1 nolu Şube Başkanı Zeki Ekici, mecliste görüşülen ‘İstihdam Paketi’ ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “İstihdam isteniyorsa kaçak çalışma engellenmelidir” dedi.

İstihdamın çözümünün kaçak çalışmayı engellemek olduğunu söyleyen Zeki Ekici,”On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik. Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına “istihdam paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. “Esnek Çalışmaya Hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik.

Türk-İş Sivas İl Temsilcisi Yol- İş Sendikası 1 nolu Şube Başkanı Zeki Ekici; Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın. Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin!
Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin diyen Ekici, Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız. Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir. Yaşasın mücadelemiz, yaşasın dayanışmamız, yaşasın Türk-İş, yaşasın ekmek barış özgürlük mücadelemiz” dedi.

Basın açıklamasına Türk-İş İl Temsilcisi ve Yol- İş Sendikası 1 nolu Şube Başkanı Zeki Ekici, Yol – İş Sendikası 2 nolu Şube Başkanı Eyüp Baran, Tes-İş Sendikası şube başkanı Teyfik Güveri, Sağlık-İş Sendikası Temsilcisi Sefer Topçu, Yol İş Sendikası 1 nolu Genel Sekreteri Lütfü Aras, Tez-Koop-İş Sendikası il temsilcisi Uygar Kipel ve sendika temsilcileri katıldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA