SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sivas 1 milyon dekar ekilebilir araziye sahip”

Bu biyografi 02 Kasım 2020 - 23:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Sivas 1 milyon dekar ekilebilir araziye sahip”

Vali Ayhan, “1 milyon dekar ekilebilir araziye sahip olan ilimizde her gecen gün yeni fikirler, yeni projeler ortaya koymaya devam edeceğiz.” dedi.

Meralar Islah Oluyor, Hayvancılık Gelişiyor

Sivas’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında; meralar ıslah edilerek, hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlanıyor.

İlimiz merkeze bağlı Yazıbaşı ve Çelebiler köyünde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresinin katkılarıyla yapımına başlanan ‘Terfili İsale Hattı Hayvan İçme Suyu Tesisi Projesi’ ile meralar ıslah edilerek, bölgede 1000 adet hayvanın su ihtiyacı karşılanacak.

Sivas Valisi Salih Ayhan,  Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal ve İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile birlikte projenin uygulandığı bölgeye giderek, inşaat alanında incelemelerde bulundu.

-Yazıbaşı ve Çelebiler Köylerinde Çiftçiye Sıfır Maliyetle Su Getiriliyor

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Yazıbaşı ve Çelebiler köyündeki çiftçilerimizin ekonomik hayatına katkı sağlanması ve bölgedeki hayvanların su ihtiyacının karşılanması için proje kapsamında bölgeye 3 bin 600 metre uzaklıktan su getirileceğini söyledi.

Projede güneş enerjisi paneli kullanılacak olması nedeniyle suyun kullanılması noktasında elektrik maliyetinin yaşanmayacağını anlatan Milletvekili Ekici, sıfır maliyetle çiftçiye önemli bir hizmetin kazandırılmış olacağını söyledi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’da Sivas’ta tarım ve hayvancılık sektörünün uygulamaya konulan projelerle daha çok geliştiğine dikkat çekerek, ilimizdeki ıslah çalışmalarının da yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

-Tarımda Elde Edilen Başarı Sürdürülebilir Hale Gelecek

Terfili İsale Hattı Hayvan İçme Suyu Tesisi Projesinin 26 dekar alanda hayvanların su ihtiyacını karşılayacağını anlatan Vali Ayhan, projenin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. İlimiz tarımında elde edilen başarının sürdürülebilmesi için azim ve gayretle çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Vali Ayhan, “Bulunduğumuz bölge büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa müsait olan bir yer. Hayvanların meralardan faydalanması için çiftçilerimizin de heyecanla beklediği proje inşaatı, hızlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca projemiz yaşanabilecek kuraklık riskini de ortadan kaldırmış olacak.” diye konuştu.

-Mera Islahıyla Hayvanlar Suya Kavuşuyor

Hem mera kalitesini hem de yem bitkisini daha uzun zamana yaymak için bölgeyi suya kavuşturacaklarını anlatan Vali Ayhan, “Yazıbaşı ve Çelebiler köyü sakinlerimizin kullandıkları meralarda su problemi vardı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün girişimleriyle merada, yerden motopot yöntemiyle güneş enerjisi sistemi ve yenilebilir elektrik ile hiçbir çiftçimize yük getirmeyecek şekilde yukarı doğru su basılacak, ardından da hayvan sulaklarına su verilerek ve böylece hayvanların içme suyu temin edilmiş olacak.”  dedi.

Projenin son derece önemli olduğunu, çiftçinin ihtiyacının giderildiğini ve meralardaki ıslah çalışmaların da devam ettiğini aktaran Vali Ayhan, “Hayvancılığın altyapısını güçlendirmek için bu tür projeleri uygulamaya, çiftçimizle buluşturmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

-Çiftçimize Proje Hayırlı Olsun

Yazıbaşı ve Çelebiler köyünde yapımı devam eden Terfili İsale Hattı Hayvan İçme Suyu Tesisi Projesinin çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Vali Ayhan, “Mera ıslahı projesinin en güzel örneklerinden birine şahit oluyoruz. Çiftçilerimize, köylümüze hayırlı olsun. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, Sivas tarım ve hayvancılıkta sahada uygulanan başarılı projelerle âdeta bir üst konumuna gelecek.  1 milyon dekar ekilebilir araziye sahip olan ilimizde her gecen gün yeni fikirler, yeni projeler ortaya koymaya devam edeceğiz. İstikrarlı ve kararlı bir şekilde çiftçimizin yaşam kalitesini artırmayı her zaman hedef edindik. Bu düşüncelerle son birkaç yılda Sivas tarımı bulunduğu noktadan daha iyi yerlere geldi, gelmeye de devam edecek. Tarım bu ülkenin ekonomisi, temel taşıdır. Bu yapıyı daha iyi muhafaza ederek, Sivas’ı isminden sıkça bahsedilen il konumuna getireceğiz. ” dedi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA