SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas’ın tescilli ağaçları listede

Bu biyografi 01 Kasım 2020 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ın tescilli ağaçları listede

Sivas’ta koruma altına alınan tescilli ağaçlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde yar aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde tescili yapılan 9 bin 369 anıt ağaçtan 297’sinin bulunduğu, tanıtım amaçlı hazırladığı internet sitesindeki ağaçlar listesinde, Sivas’tan ise dört ağaç listede yer aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde geçmişle günümüz arasında köprü kuran ve yüzlerce yıllık yaşa sahip, kanunla koruma altındaki anıt ağaçların tanıtımı ve korunması amacıyla bir proje başlattı. Proje kapsamında kurulan anitagaclar.gov.tr internet sitesinde, Türkiye genelindeki tescilli 9 bin 369 ağaçtan 297’sinin il, ilçe, yaşı, boyu, gövde ve tepe çapı verilerinin yanı sıra tarihi öyküsüne yer veriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde tescili yapılan 9 bin 369 anıt ağaçtan 297’sinin bulunduğu, tanıtım amaçlı internet sitesi hazırladı.

Siteye göre Türkiye’nin en yaşlı ağacı 4 bin 115 yaşında Zonguldak’taki Porsuk, en uzun ağacı 55 metrelik Gümüşhane’deki Göknar, en geniş gövde çaplısı ise Kastamonu’daki 880 santimetrelik Doğu çınarı oldu.

Bronz Çağı’ndan beri yaşayan porsuk ağacının oldukça sağlıklı olduğu, insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4 bin yıl daha yaşayabileceği kaydedildi.

Özenle hazırlanan listede Sivas ve ilçelerinde yer alan ağaçlarda var.

Listede yer alan Sivas’taki ağaçlar ise şu şekilde.

Boylu Ardıç (Jeniperus excelsa)

Sivas’ın Gürün ilçesindeki 700 yıllık anıt ardıç ağacı yıllara meydan okuyor. 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ağaca, köylüler de gözü gibi bakmaktadırlar. İlçeye bağlı Bahçeiçi köyünde bulunan ardıç ağacı asırlar boyunca köy yolundan geçenlerin gölgesinde dinlendiği, yanındaki kaynak suyundan da su içildiği, görüntüsüyle insanları kendine hayran bıraktığı 7 asırdır hayatta kalmaya devam eden ağaçtır. Ardıçlar köylülerce kutsal kabul edilmekte. Ağaçların dallarına bile zarar gelse bir felaket ile karşılaşılacağına inanılıyor.

Boylu Ardıç (Jeniperus excelsa)

Sivas’ın İmranlı İlçesi Karacaören köyünde bulunan Selçuklu ve Osmanlı Devleti’ni gören Cumhuriyet döneminde de yaşamaya devam eden 900 yaşındaki tarihi ardıç ağacı zamana meydan okuyor. Köylüler ve bölge halkı dokuz asırdır ayakta kalan anıt ardıç ağacında, dileklerinin kabul olduklarına inandıkları için ağaç dilek ağacı olarak görülmektedir. Bu ağacı ziyarete gelen insanlar dileklerini dilemelerinin ardından iplerini ağaca bağlamaktadırlar. İnsanlar buraya gelip yemeklerini yedikten sonra olmasını istedikleri şeyler için burada lokma dağıtımı yapmaktadırlar. Dokuz asırdır ayakta kalmayı başaran tarihi ağaca yöre halkı tarafından ‘Ali Baba’ ismiyle bilinmektedir. Ardıçlar köylülerce kutsal kabul edilmekte. Ağaçların dallarına bile zarar gelse bir felaket ile karşılaşılacağına inanılıyor.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA