SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Samsun-Sivas Arası 5 Saate Düştü

Bu biyografi 01 Kasım 2020 - 20:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Samsun-Sivas Arası 5 Saate Düştü

Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonu Projesi’nin açılış ve yük treninin Yıldızeli’nden Samsun’a uğurlanması töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.

-Devasa Proje 5 Yılda Tamamlandı

Yıldızeli ilçesinde düzenlenen tören ilk olarak projenin detaylarının yer aldığı kısa tanıtım filminin izletilmesiyle başladı. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projenin 5 yıl içerisinde tamamlandığını ifade ederek, Türkiye’nin yük ve yolcu taşımacılığında demir yolunun etkin ve verimli hale gelmesi için geniş kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

-Samsun-Sivas Arası 5 Saate Düştü

Törene VKS üzerinden bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Türkiye’nin en büyük demiryolu modernizasyon projesinin tüm altyapısı ve üstyapısı ile birlikte yenilendiğini ifade ederek, “431 kilometrelik, Sivas-Samsun arasını 8 saat 40 dakikadan 5 saate düşürecek olan bu projemiz, ülkemize hayırlı olsun. Ticari olarak Karadeniz’i Anadolu’ya açan bu demir yolu hattı kuzey-güney koridorunda lojistik taşımacılığına yepyeni bir ivme kazandıracaktır. Samsun Limanı’nı İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan bu hat sayesinde gelen ve giden yüklerin çok daha hızlı taşınması sağlanacaktır. Daha önce yıllık 2 milyon ton yükün taşındığı bu hattın kapasitesi yüzde 50 artarak yıllık 3 milyon tona çıktı. Bu yatırım, Samsun’un bölgesel merkez konumunu güçlendirirken hat üzerinde yaşayan Sivas, Amasya, Tokat bölgelerindeki vatandaşlarımıza da birçok ekonomik ve ticari fırsatlar sunacaktır.” diye konuştu.

-Demiryolu Altyapısının Tamamı Modernize Edildi

Türkiye’nin demir yolu altyapısının tamamını modernize ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 18 yılda yenilenen demir yolu hatlarının uzunluğunun 11 bin 590 kilometreye ulaştığını aktardı. Cumhurbaşkanı, “Anadolu bir baştan diğer başa demir ağlarla örülmüştür.” diye konuştu.

Açılışı yapılan Samsun-Sivas Rehabilitasyon Projesi’nin, Türkiye’nin en büyük demir yolu modernizasyon yatırımı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam tutarı 350 milyon avroyu bulan yatırımın 153 milyon avroluk kısmının Avrupa Birliği hibe fonlarından karşılandığını kaydetti.

-Proje Bölge Ekonomisine Büyük Katkılar Sağlayacak

Açılış programında konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan’da “Bu yatırımın Sivas’a bölge ekonomisine, sanayisine çok büyük katkısı olacaktır. Yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenen hattın lojistik köy çalışmaları ile de ilimize büyük girdi sağlayacağı aşikârdır.” şeklinde konuştu.

-Yük Treni Samsun’a Uğurlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile tüm yetkililere, projenin ülkemize kazandırılmasından dolayı teşekkürlerini ileten Sivas Valisi Salih Ayhan, programın sonunda tüm katılımcılarla birlikte yük trenini Samsun’a uğurladı.

Yıldızeli Kaymakamı Furkan Atalık ve İlçe Belediye Başkanı Mehmet Sabit Karakaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen törene; Vali Salih Ayhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bakanlık bürokratları il ve ilçe protokolü ile davetliler katıldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA