SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Aşık Veysel’in 126’ıncı doğum günü

Bu biyografi 23 Ekim 2020 - 11:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aşık Veysel’in 126’ıncı doğum günü

Dostların Seni Hatırlıyor.

Sivas’ın gururu Aşık Veysel’in 126’ıncı doğum günü.

Dünyaca ünlü halk ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu’nu 25 Ekim 1894 yılında Sivas’ta doğdu ve 21 Mart 1973’te hayatını kaybeden Aşık Veysel’in 25 Ekim doğum günü.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun 126. doğum günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Hakan Demirgil, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk ozanlık geleneğine damgasını vuran Aşık Veysel, dostluk, kardeşlik, barış, hoşgörü, sevgi ve saygı konularını dizeleriyle topluma her zaman birlik, beraberlik ve barış ruhunu aşıladı.

Şiirlerinde bilim, bilgi, okul, öğretmen, çalışma, uygarlık, doğruluk, insancılık ve doğa sevgisi ağır bastı. Yurdunu, yurduna yararlı olanları övdü. Bilginin önemini ozan duyarlılığıyla anlattı, bilgisizliğin çağlar boyunca milletleri nasıl karanlıklara sürüklediğini türküleriyle dile getirdi.

Aşık Veysel Şatıroğlu, Anadolu´nun bağrı yanık sazının güçlü bir teli, dilimiz Türkçesinin en güzel sözü, halkımızın duygu ve düşüncelerinin en güçlü sesidir. Toprak dostu, doğa aşığı olan Aşık Veysel hemen hemen her şiirinde insan sevgisine değinmiş yaşadığı tüm acılara rağmen umudunu kaybetmeden derdini, sevincini, hasretini, toplumun her kesimine işlemiş ayrıca fiziksel engellere rağmen istenildiğinde iyi şeyler yapılabileceğinin de kanıtı olmuştur. O sadece bir aşık değil aynı zamanda şiirlerinden öğrendiğimiz bir felsefenin de takipçisidir.

Doğruluk, çalışkanlık ve güzel ahlak sahibi olmanın erdemlerini kara toprağa işler gibi topluma işlemiş halk ve aydınlar arasında iki yönlü bir köprü olmuştur.

İçinde yetiştiği kültürün de etkisiyle, Aşık Veysel, hayatı boyunca her türlü etnik ve mezhepsel ayrımcılığın dışında kaldı, eserlerine bunu yansıttı.

“Kürt’ü, Türk’ü ve Çerkez’i

Hep Adem’in oğlu, kızı

Beraberce şehit, gazi

Yanlış var mı ve neresi?

Yezit nedir, ne Kızılbaş?

Değil miyiz hep bir kardaş?

Bizi yakar bizim ataş

Söndürmektir tek çaresi

Bu dizelerin sahibi büyük ozan, insan sevgisini, insanı her türlü mülahazanın üstünde tutulmalıdır.

Bu vesileyle “Büyük Ozan ve Dost İnsan, Aşık Veysel’i doğumunun 126. Yıl dönümünde sevgi, saygı, özlem, minnet ve rahmetle bir kez daha anıyorum. Adından ve sanatından -yaşarken ve öldükten- sonra bu kadar söz ettirebilen, bu denli ünlenmiş bir başka aşık var mıdır bilemiyorum. İyi ki doğmuşsun. İyi ki bu toprakların sesini tüm dünyaya duyurmuşsun. Eminiz ki asırlar geçse de bu topraklar seni unutmayacak. Büyük usta bir kez daha doğum günün kutlu olsun”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA