SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Sanatta 58. yıl

Bu biyografi 21 Ekim 2020 - 0:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

58. sanat yılında Ahmet Ayık ve SİFAHOD adlı kitabın tanıtımı yapıldı.
Sivas Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen Mehmet Anulur’un kaleme aldığı 58. sanat yılında Ahmet Ayık ve SİFAHOD adlı kitap Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e takdim edildi.
Aşıklık, ozanlık ve halk oyunları kültürünün yeni nesillere aktarılabilmesini sağlamak amacıyla Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in destekleriyle basımı gerçekleştirilen Mehmet Anulur’un kaleme aldığı 58. sanat yılında Ahmet Ayık ve SİFAHOD adlı kitabın takdimi gerçekleştirildi.
SİVAS BELEDİYESİNDEN ÂŞIKLIK VE OZANLIK KÜLTÜRÜNE BÜYÜK KATKI
Kültür ve sanatta ilimizi bir adım daha öteye taşıyabilmek, Âşıklık ve Ozanlık kültürünün yeni nesillere aktarılabilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan “58. Sanat Yılında Ahmet Ayık ve SİFAHOD” adlı kitap çıktı.
Sivas Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen Mehmet Anulur’un kaleme aldığı kitap Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e takdim edildi.
Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, İbrahim Yasak, yazar Mehmet Anulur, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ve Kültür Sosyal İşler Müdürü Nevzat Öztürk’ün de yer aldığı heyet Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret etti.
“GELECEK NESİLLERİN DE FAYDALANABİLECEĞİ BİR KİTABI SİVAS’IMIZA KAZANDIRDIK”
Ziyarette kitap hakkında bilgiler veren Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Sivas Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, “Sivas’ta Ahmet Ayık’ın yeri ve önemi çok farklıdır. Kültür hayatının içinde her zaman var olmuş. Âşıklık, Ozanlık ve halk oyunlarında araştırmalarda bulunarak bunu yeni nesillere aktarabilmek için büyük gayret ve çaba göstermiştir. Bizlerde istedik ki; Mehmet Alunur’un kaleminden Ahmet Ayık ve Derneği’ni bir kitap haline getirelim ve gelecek nesillerin de faydalanabileceği bir kitabı Sivas’ımıza kazandıralım. Tabi bu işte emek veren arkadaşlarımız var ancak basımı noktasında da Hilmi Başkanımızın desteği de büyük. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.


“BİZLER 58 YILDIR KÜLTÜRE VE SANATA HİZMET VERMEKTEYİZ”
Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık, “Bizlere bu imkânı sağlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Geçmişten bugüne kadar gerek Milletvekilliği döneminde gerek bakanlığı döneminde gerekse de Belediye Başkanlığı döneminde kültürden, sanattan hiç kopmayarak her zaman bizlere destek ve yardımcı oldu. Bizler 58 yıldır kültüre ve sanata büyük önem veren geçmişimizden kopmayarak, geçmişimizin kültürünü geleceğe taşıyabilmek adına yaptığımız araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz verileri hemşerilerimizle buluşturmak istedik. Âşıklık ve Ozanlık geleneğinin yanı sıra Sivas halk oyunlarının tarihini hikâyelerini derleyerek kitabımızda yer verdik. Tabi bu kitabın oluşmasında hepimizin emeği var. En çok emeği veren Namı değer Âşık Kul Mehmet yani yazarımız Mehmet Anulur’a ayrıyeten teşekkür ediyorum. 7 yıldır bu kitap üzerinde çalışmalar yaptık, araştırmalarda bulunduk. Kitabın içerisinde Sivas’ın halk oyunlarını da notaya aldık. Şimdiye kadar böyle bir veri böyle bir çalışma yapılmamıştı. Bizler de bunun için çaba harcadık. Kitabı okuyanlar zaten bunların hepsini içerisinde görecek.” ifadesini kullandı.
“7 YILDIR BU KİTAP ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”
“7 yıldır bu kitap üzerinde çalışıyoruz.” diyen kitabın yazarı Mehmet Anulur ise; “Biz Sivas sevdalısıyız. 2002 ve 2018 yılları arasında derlediğimiz 10 bin fotoğraf üzerinden bin 900 fotoğraf arasında seçki yaparak başladık bu işe sonrası ip söküğü gibi geldi. Bu kitabımızda bizden desteklerini esirgemeyen Başkanımız Hilmi Bilgin’e teşekkür ediyoruz. Gerçekten de sözünün eri bir insan başkanımız yiğidin yiğitliği her zaman takdir edilmeli biliyorsunuz bizde başkanımızı takdir ediyoruz. Kendisine teşekkür ediyoruz. Giyim ve kuşam bölümünde ise İsmail Hakkı Acar hocamıza da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Gelecek nesillere aktarabileceğimiz güzel bir eser ortaya çıktı.” dedi.
“SİVAS’IN SOSYAL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNİN ORTAYA ÇIKMASINDA KATKI SAĞLIYORUZ”
“Sivas’ın kültürüne ve sanatına destek veren siz kıymetli hemşerilerimizin yanında yer almak bizlerin asli görevidir” diyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Göreve geldiğimiz günden itibaren Sivas’ın sosyal ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması noktasında bizi yönlendiriyorsunuz ve şehrimize değer katacak unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeni nesillere aktarılması noktasında cidden zamanlarını ve emeklerini ayırarak bizlere katkı sağlıyorlar. Geleceğimize katkı sağlıyorlar, kültürümüze ve sanatımıza katkı sağlıyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Biz belediye olarak sadece altyapı üstyapı park ve bahçeyle anılmaktan ziyade Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 94 yılında başlattığı belediyecilik anlayışıyla şehrimizin sosyal ve kültürel anlamda ön plana çıkarılması faaliyetlerinin yürütülmesi nitelikli programlarla nitelikli eserlerin ortaya konulmasını önemsediğimizi belirmiştik ve bunun içinde gayret sarf ediyoruz.” şeklinde ifade etti.
“KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”
Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, “Kültür Sosyal İşler Müdürümüz Nevzat Bey ve sizlerin de yönlendirmesiyle birlikte kültürel ve sanatsal çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu çıkan kitabı da önemsiyoruz Emeğinize sağlık Kültürümüzü gelecek nesillere aktarabilmek adına hazırlanan ve 7 yıllık emeğin meyvesini alacağımız bu kitap hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerine yer verdi.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA