SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

SEMDER başkanı çayır: Sektörü hak ettiği yere getirdik

Bu biyografi 20 Ekim 2020 - 10:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; “Görevi devraldığımız günden bu yana güzel çalışmalara imza attık. Sivas’ta gayrimenkul sektörünü hak ettiği yere getirdik. Uzaktan bakıldığı zaman emlakçılara ilişkin insanların aklında kalan olumsuz algıyı yok etmek adına birçok çalışmaya imza attık” dedi.

Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; çalışmaları ve ilimizde emlak sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

SEMDER’de kendilerinden önce görev yapan başkan ve yönetim kurulu üyelerinin önemli çalışmalara imza attığını ifade eden Başkan Çayır, “Bizden önce görev alan sektör temsilcilerimize gayretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Bayrağı biz devraldık ve bizim ikinci dönemimiz. Görevi devraldığımız günden bu yana güzel çalışmalara imza attık. Sivas’ta gayrimenkul sektörünü hak ettiği yere getirdik. Uzaktan bakıldığı zaman emlakçılara ilişkin insanların aklında kalan olumsuz algıyı yok etmek adına birçok çalışmaya imza attık. Bunu her fırsatta dillendirdik. Mesleğin standartlarını emlakçılara uygulatma adına güzel işlere imza attık” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZE GENÇ KARDEŞLERİMİZİN GİRMESİ BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Sivas’ta 100 civarında aktif emlakçı bulunduğunu dile getiren Başkan Çayır, “Bu emlakçılarımızın yüzde 50’si de genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Her biri de vatandaşa hizmet etme, vatandaşa danışmanlık yapma adına inanın ellerinden gelen tüm özveriyi gösteriyorlar.  Gençlerimiz; gayrimenkul sektörünü meslek olarak yapmak istiyorlar. Eskiden olduğu gibi bir emeklinin ek geliri olarak değil de geçimini sağlayacakları meslek olarak görüyorlar. Bu da bizleri memnun ediyor. Kendimden örnek vermek gerekirse 21 yaşında başladım bu sektöre. İnşallah bu sektörden emekli olacağım. Benim gibi başlayan 50 civarında emlakçımız vardır. Her geçen gün de bu sayı artıyor. Sektörümüze genç kardeşlerimizin girmesi beni çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

“YETKİ BELGESİ OLMAYAN KİŞİLERE GEÇİT VERİLMİYOR”

Emlakçılık sektörünün dönüşüm sürecinde olduğunun altını çizen SEMDER Başkanı Çayır, “Şu anda Sivas’ımızda da emlakçılık eskiye nazaran çok değişti. Artık dijital ortama da girdik. Emlakçının drone kullanması, sosyal medya kullanması, canlı yayın yapabilmesiyle birlikte mesleğimiz pekişiyor. Dolayısıyla Sivas’ta şu an emlakçılık diğer illere göre çok çok üst düzeyde. Diğer illere baktığımız zaman oda kaydı olmayan, vergi kaydı olmayan, kaçak göçek emlakçı çok fazla ama Sivas’ta böyle değil. Gerek Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğümüz gerek Ticaret İl Müdürlüğümüzle birlikte yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ruhsatı olmayan, yetki belgesi olmayan kişilere geçit verilmiyor. Bu süreç içerisinde Sivas diğer illere göre bayağı yol kat etmiş vaziyette. Geçmişte yaptığımız çalışmalar sayesinde de yeni yönetmeliğimize ilişkin emlakçılarımızda pek sorun görmüyoruz. Şu an rahatız. Birkaç sorunumuz var onların da üstesinden gelineceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA