SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sivas’ı hak ettiği yere taşıyacağız”

Bu biyografi 17 Ekim 2020 - 21:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eken, “1.Organize Sanayimizde yerimiz kalmadı. Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde 2. yer tahsisi yaptık, 3 ve 4. firma ile de görüşüyoruz. İkinci, üçüncü fabrika derken yeni yatırımlar geliyor. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin, hep birlikte Sivas’ı hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.

İl Koordinasyon Kurulu’nun 4. Toplantısı ve İl İdare Şube Başkanları Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken katıldı.

Oda çalışmaları ve koordinasyon gereken konular hakkında bilgi veren Başkan Eken, şehirde yürütülen çalışmalardan ötürü tüm kurumlara teşekkür etti.

Sivas’ta 2020 Eylül ayında ihracatta Yüzde 41’lik artış yaşandığını ifade eden Başkan Eken, “Sivas’ta ihracatta geçen yıl Eylül ayı ile bu yıl Eylül ayı verilerine göre Yüzde 41 artış yaşandı. Geçen sene 6 milyon civarında olan ihracatımız bu yıl Eylül ayında 10 milyon dolar civarına çıktı. OSB’de sizin (Vali Salih Ayhan) başkanlığınızda yürüttüğümüz yönetim kurulunda tahsis ettiğimiz arsaların, yeni yapılan fabrikaların istihdamın artması ile ihracatın artması büyük göstergedir. 1.Organize Sanayimizde yerimiz kalmadı. Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde 2. yer tahsisi yaptık, 3 ve 4. firma ile de görüşüyoruz. İkinci, üçüncü fabrika derken yeni yatırımlar geliyor. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin, hep birlikte Sivas’ı hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.

Başkan Eken, esnafların zor bir süreçten geçtiğine vurgu yaparak şunları kaydetti; “Esnafımız, tüccarımız zor bir dönemden geçti. Ama yavaş yavaş azalıyor. Allah devletimizden razı olsun. Ben Cumhuriyet Üniversitemize teşekkür etmek istiyorum. Üniversitede bulunan esnafların, kapalı olandan kira almayıp, açık olanlarından ise yüzde 50 kira talebi vardı. Rektörümüze söyledik vakıf kiracılarına da bunun uygulanmasını talep ettik. Sağ olsun bütün vakıf kiracıları da kapalı olanlardan kira almıyorlar ve diğerlerinden Yüzde 50 alıyorlarmış. Teşekkür ediyorum kendilerine. Diğer kamu kurumlarımızın da özellikle Vakıflar Bölge Müdürümüzde burada diğer yerlerinde aynı hassasiyeti göstermesini, genel brüt bazında esnafımızın tüccarımızın en zor geçtiği dönemde yanlarında olmalarını tekrar rica ediyoruz.”

Sivas TSO tarafından yapılması planlanan Fuar Alanı hakkında yer tahsisini beklediklerini dile getiren Başkan Eken, “Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Müdürümüz burada, Belediye Başkan Vekilimiz burada. Fuar alanı sözü verdik, fuar alanı yapacağız. Mevcut yeri Üniversitemize verdik inşallah güzel bir üniversitemiz olacak. Bu yeni fuar alanında Sivas’ın tanıtımı için,2021 yılında fuarlar yapmak için oda adına yapacağımız alanı Şehircilik Bakanlığımızdan yer tahsisini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Eken, Yüksek Hızlı Tren Çalıştayının Aralık ayında gerçekleştirileceğini belirterek, tüm paydaşların yer alacağı geniş katılımlı bir çalıştay olacağını ve ilgili kurumların Yüksek Hızlı Tren konusunda eksiklerinin giderilmesinin planlandığını söyledi.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA